612 Men, stelle zich nu voor, dat eene compagnie, in eene zekere rich ting marcheerende, den vijand plotseling voor zich heeft op een af stand van 400 pas of korter. Volgens mijne meening is het nu zaak, zoo spoedig mogelijk te trachten den vijand te overvleugelen, en hem dus te bedreigen den terugtocht af te snijden, met een krachtig vasthouden in het front, zonder voorafgaand vuurgevecht. Alleen wanneer er artillerie bij de colonne was ingedeeld, zou een vuurgevecht vooraf moeten gaan. Het overvleugelen of omtrekken gaat echter zoo gemakkelijk niet, omdat men gewoonlijk achter elkaar marcheert, in enkele gevallen twee aan twee, doch in de meeste mannetje voor mannetje. Hoe geheel anders zou het echter zijn, wanneer men niet allen achter elkander marcheerde, maar en échelon Door het marcheeren en échelon wordt natuurlijk niet verstaan dat men de échelons in colonne heeft, zooals bij de bataljons-exer citie, maar woordelijk trapsgewijze. Zou het Indische terrein het marcheeren en échelon toelaten? Ik geloof stellig van ja! Zelfs nog meer dan Europeesche terrei nen, omdat men in de kampongs altijd voetpaden aantreft, die in de zelfde richting loopen, terwijl men zulks daarentegen in Europa niet zooveel zal vinden. Een groot nadeel van de échelons is de mindere eenheid van com mando, doch zulks wordt volkomen geneutraliseerd, als men bedenkt, dat men bij onze bedekte terreinen, waarop men bovendien genood zaakt is achter elkaar te marcheeren, toch niet veel aan eenheid van commando kan denken. Veel moet overgelaten worden aan de onder bevelhebbers, die dan ook de noodige instructies moeten ontvangen hebben. De operatie-tooneelen in Indië bestaan zeer zelden uit wildernis sen, moeilijk te beklimmen gebergten met enge bergpassen, of andere onbewoonde oorden. In deze streken alleen zou het misschien niet mogelijk zijn en échelon te marcheeren. De voorkomende operatie- tooneelen zijn echter sterk of minder sterk bevolkte streken, waarin men een net van voetpaden aantreft. Het detachement, bestemd tot de dekking der werkers aan den weg Montassik Toengkoeponder commando van den kapitein

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 625