HET INSCHIETEN DER ARTILLERIE TE YELDE. In het 2e nummer van dezen jaargang werd door den Kapitein Boetje reeds eene verhandeling gewijd aan het inschieten der Artil lerie te velde, en dit belangrijke onderwerp alzoo ook hier te lande in meer uitgebreiden kring ter kennismaking ingeleid. Het is echter algemeen bekend, hoe vooral de Artillerie medegaat in den vooruitgang, die thans alles beheerscht, en het zal daarom geen verwondering kunnen baren, dat de steeds gunstiger geworden resultaten, wat trefkans aangaat, der nieuwere veldvuurmonden oor zaak zijn, dat de schietregels, zooals ze door bovengenoemden schrij ver ontwikkeld werden, nu reeds als verouderd zijn terzijde geschoven en plaats hebben moeten maken voor andere, in vele opzichten geheel gewijzigde begrippen en regels. Het bronzen achterlaad-veldgeschut heeft in Nederland reeds uit gediend en is door stalen achterlaad-veldgeschut vervangen. Voor hen, die aangaande die vervanging meer wenschen te vernemen, kunnen wij de lezing aanbevelen van het rapport der commissie voor de invoering van nieuw veld materieel, opgenomen in het dertiende deel der „Verslagen, rapporten en memoriën omtrent militaire onderwerpen." Dit nieuwe veldgeschut heeft aanleiding gegeven tot het samen stellen van een nieuwen ontwerp-leiddraad voor het schieten te velde, die bij de in dit jaar door de Nederlandsche veldartillerie gehouden schietoefeningen is gebruikt geworden. Ik stel mij voor, de daarin ontwikkelde regels hieronder aan te geven, mij de vrijheid veroorlovende, eenige opmerkingen toe te voegen daar, waar mij zulks dienstig voorkomt. In de allereerste plaats dan moet aangeteekend worden, dat wat Nederland n. 1., waar de Schr. zich thans bevindt. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 627