617 - toch dadelijk het volgende stuk afgevuurd, zonder verandering in de opzethoogte te brengen. Blijkt, doordat het eerste schot zeer ver vóór het doel springt, dat er in de schatting van den afstand eene belangrijke vergissing heeft plaats gehad, dan zal, in verband met de waarneming van dit schot, het tweede schot afgegeven worden door een stuk, dat' met 200 tot 500 M. meer opzethoogte gericht is dan de oorspronkelijk gebezigde opzethoogte, maar daarna het vuur weer met geregelde opklimming van 100 M. worden voortgezet. Mocht evenwel het eerste schot (-}-) worden waargenomen, dan dient onmiddellijk eene vermindering van opzethoogte te worden be volen, die voor kleine afstanden (tot 1000 M.) minstens 200, voor middelbare afstanden (tusschen 1000 en 2000 M.) minstens 300, en voor de grootere afstanden minstens 400 M. behoort te bedragen. Deze opzethoogte wordt dan voor de richting van het tweede stuk gebruikt, terwijl de overige stukken weer met regelmatige opklim ming van 100 M. hunne richting verbeteren. Nadat eindelijk een schot (-)-) is waargenomen en het doel dus tusschen twee schoten met 100 M. verschil in opzethoogte is gebracht, wordt als voorloopige opzethoogte aangenomen die van 50 M. minder dan waarmede het j-) waargenomen schot was gericht. Met deze opzethoogte wordt nu het vuur door alle vuurmonden vervolgd. Mochten de beide eerstvolgende schoten nu vallen, dan wordt snel de richting van het volgende stuk voor 50 M. grootere opzethoogte verbeterd, en zoo dit schot dan (-)-) valt, heeft men het doel tusschen vier schoten gebracht, waarvan twee met de kleinste opzethoogte als en twee met 50 M. grootere opzethoogte als (-j-) zijn waargenomen. Deze vier schoten worden grensschoten genoemd. Natuurlijk volgt hieruit, dat zoo de beide eerste schoten (-)-) waren waargenomen, het derde stuk met 50 M. mindere opzethoogte zou gericht zijn, en dit schot waargenomen wordende, heeft dezelfde gevolgtrekking plaats. Worden van beide eerste schoten een (-)-) en een waargenomen, dan zijn de verdere grensschoten overbodig. De eerste periode van het inschieten is hiermede afgeloopen. De

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 630