619 Zoodat voor middelbare afstanden 1 °/00 verschil in opzet eene correctie veroorzaakt bij het kanon 8 c.M. A. 15 M.bij het kanon 8 c.M. St. 20 M. Een voorbeeld ter verduidelijking. Wanneer op 2500 M. het gemiddeld springpunt zooveel vóór het gewenschte springpunt ligt als de halve S5Ü op dien afstand bedraagt, dan zal door 1 °/00 correctie bij het kanon van 8 c.M. A. het trefpunt van 14 M. vóór naar 1 M. vóór, bij het kanon van 8 c.M. St. van 10 M. vóór naar 8. M. achter verplaatsen. Hoe rationeel dus in het eerste geval de correctie ook is, in het tweede blijkt zij van geen beteekenis te zijn. Men kan hieruit zien, dat de door Kapt. Boefje uitgedrukte mee ning ten opzichte van de spreidingsliniaal inderdaad meer dan verwe zenlijkt is. Hoe eenvoudig en practisch bruikbaar de spreidings liniaal ook gebleken is te zijn (wat den Kapt. De Neve tot de gecursiveerde vraag aanleiding gaf: „Is dat niet eenvoudigde meening van eerstgenoemd kapitein, dat het misschien mogelijk zou zijn, het gebruik van eenig toestel, welk ook, te vermijden, is be waarheid geworden, en dit wel juist door de hoogere ballistische eigenschappen der nieuwe vuurmonden. Op doelen echter, die meer dan 3000 M. verwijderd zijn, wordt als regel aangenomen„dat men slechts dan de bij het inschieten „gebezigde opzethoogte moet behouden, wanneer van de aclit spring- „punten minstens twee 1 /4of hoogstens vier (1/5) worden „waargenomen''. Uit den aard der zaak kan toch verwacht worden, dat boven dezen afstand de opstelling der doelen aan deze meerdere diepte zal geven; en daar de invalshoeken en gevolgelijk de opstuitingshoeken zeer groot, de bestreken ruimte echter gering zal worden, heeft men meer kans op voldoende uitwerking, wanneer het gemiddelde springpunt tot op zekere grenzen achter, dan wel vóór den voorkant van het doel ligt. Is het doel achter aarden borstweringen gedekt, dan zullen de granaten, die vóór, op of in de dekking springen, zeer weinig uit werking opleveren, waarom het gemiddelde springpunt niet vóór de binnenkruin der dekking, maar opof kort daarachter moet gebracht worden. Daarom wordt tegen gedekte doelen ook van den laatsten regel gebruik gemaakt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 632