620 Op dit onderwerp neem ik mij voor, later nog terug te komen. Nog bekoort aangeteekend te worden, dat bijaldien na het grens- schieten de vier eerste schoten de grensschoten daaronder begrepen allen vallen, de serie gestaakt wordt, en een nieuwe serie van acht schoten met 25 M. meer opzethoogte wordt aangevangen. Ook spreekt het van zelf, dat wanneer gedurende het verdere vuur mocht blijken, dat de verhouding tusschen de en (-f) vallende schoten aanmerkelijke wijziging ondergaat, hetzij een gevolg van atmospherische toestanden, dan wel wegens onopgemerkte verplaat sing van het doel, de opzethoogte dienovereenkomstig gewijzigd of desnoods geheel op nieuw ingeschoten behoort te worden. Beweegt het doel zich in naderende richting, dan geschiedt het openen van het vuur en het bepalen der grenzen tot op 100 M. op geheel overeenkomstige wijze. Naarmate nu het doel bestaat uit Infanterie dan wel uit snel oprukkende Artillerie of Cavalerie worden alle vuurmonden, zoodra een springpunt (-)-) is waargenomen, met een opzethoogte gericht, die 200 M. of 400 M. kleiner is dan die van het voorlaatste schot. Met deze opzethoogte wordt het vuur langzaam zoolang voortgezet tot dat men opmerkt, dat het doel voldoende nadert, waarna men de tusschenpoozen verkort, totdat bij het waarnemen van treffers ofwel een springpunt „alle geladen stukken vuur" of wel „snelvuur" bevolen wordt. Ziin er oorzaken voorhanden, waardoor het doel zich eenige oogenblikken binnen de spreidingsstrook zal moeten op houden, of wel als men op een diep doel vuurt, dan wordt het snelvuur bijzonder aanbevolen. Om elk verkeerd begrip omtrent het hierbedoelde „snelvuur" weg te nemen, daar anders allicht aan een ongeregeld, onvoldoend gericht vuur zou gedacht worden, is het noodig te vermelden, dat hierbij de stukken met zeer korte tusschenpoozen op aanwijzing van den batterij-commandant worden afgetrokken (stukkenvuur). Bij het Commando„alle geladen stukken vuur" worden alleen de reeds geladen stukken zoo snel mogelijk sectiesgewijze en op bevel van de sectiecommandanten afgevuurd (sectievuur) Zijn achtereenvolgens meerdere schoten (-)-) waargenomen, en blijft het doel daarna nog vooruitgaan, dan wordt de opzethoogte

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 633