624 De overige stukken blijven ongeladen voortdurend op het doel richten met eene opzethoogte voor 200 of 400 M. minder dan die, waar mede gevuurd is. Zoodra nu een granaatschot (-|-) is waargenomen wordt de geheele batterij met granaatkartetsen geladen en de op zethoogte en tempeering gebruikt voor den afstand, waarop de niet géschoten hebbende vuurmonden reeds gericht zijnen die dus 200 of 400 M. kleiner is dan de afstand, waarop het laatste springpunt is waargenomen. Het vuur, dat nu door het derde of vierde stuk wordt geopend, wordt, op gelijke wijze als voor het granaatvuur is omschreven voortgezet, met dien verstande evenwel, dat bij den aanvang van het snelvuur alle .niet geladen stukken zoo snel mogelijk laden, maar na het afvuren niet op nieuw daartoe overgaan. Dit is noodig met het oog op de tempeering, daar men anders licht genoodzaakt zou zijn te veel schoten te doen, waarvan vermoedelijk de scherven en kogels over het doel heengaan. Zoo het evenwel ten gevolge van den afstand van het doel niet mogelijk is, de uitwerking van het vuur waar te nemen, en het dus niet te beoordeelen is, of het doel de spreidingsstrook nabij of voor bij is, laat men de vleugelsectie met granaten doorvuren, zoodat na den terugsprong alleen de vier overige stukken met granaatkartetsen laden. Het snelvuur wordt in dat geval eerst door den batterij commandant bevolenzoodra een granaatschot (-)-) is waargenomen. Hoet direct met granaatkartetsen ingeschoten worden dan geschiedt dit op dezelfde wijze als voor zich niet bewegende doelen. Ha het waarnemen van een (-|-) springpunt wordt de midden- en een vleu gelsectie geladen met opzethoogte en tempeering voor den afstand van 200 of 400 M. minder dan waarop de twee laatste springpunten werden waargenomen. De andere vleugelsectie neemt echter de tem peering voor 100 M. grooteren afstand. Het verdere vuur geschiedt overigens op geheel gelijke wijze als voren. Ook kan gelijke tem peering door alle vuurmonden genomen worden, zoodra de afstand van het doel toelaat, duidelijk de uitwerking van het vuur waar te nemen. In gelijken zin als voren en als voor het granaatschot werd aan gegeven wordt gehandeld, wanneer het doel zich beweegt in verwij-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 637