625 derende richting, of wel in evenwijdige of schuine richting ten op zichte van de vuurlijn. Hierboven is reeds gereleveerd, dat het gebruik van een sprei- dingsschaal door de aangeven regels is vervallen. Het vlug inschie ten is daardoor belangrijk bevorderd, terwijl toch voldoende uitwer king van het geschut verzekerd is, hetgeen vooral met het oog op het gewoel van den strijd tegen levende doelen van groot belang is. Er kunnen zich echter gevallen voordoen, waarbij het minder op spoed dan wel op groote juistheid aankomt. Zoo bijv. wanneer het de vernieling van docde doelen betreft, als daar zijubruggen, mu ren, versperringen, enz. Ook kan het voorkomen, dat de batteiij, zelf niet in vuurgevecht gewikkeld, zich op punten in het voorlig gend terrein behoort in te schieten. Ten behoeve van die omstandigheden heeft men een spreidings- schaal, waarvan bij de toepassing van de reeds aangegeven schiet- regels kan gebruik worden gemaakt, maar waarbij altijd eene kleine becijfering noodzakelijk is. Steeds moet men bij het inschieten indachtig zijn, dat een goed zichtbaar punt van het doel en zooveel mogelijk steeds de voet tot mikpunt voor alle stukken wordt genomen. Opdat dienaangaande geene vergissing plaats hebbe, verdient het aanbeveling, om zoo noo- dig de richting der stukken door eenzelfden officier of onderofficier te doen nagaan. Bij het openen van het vuur worden daarom doel en mikpunt nauwkeurig door den batterij-commandant aangegeven. Ha afloop van het inschieten behoort in den regel het vuur over liet doel verdeeld te worden. Zelfs kan in sommige omstandigheden hiermede vóór den geheelen afloop van het inschieten worden aange vangen, bijv. bij den overgang van hot granaat-tot het granaat kartetsvuur bij het inschieten met granaatkartetsen. Echter kunnen er gevallen voorkomen, dat niet rechtstreeks op het doel kan gericht worden, doordat hot doel moeilijk zichtbaar of door een terreinplooi of terreinhindernis aan het oog onttrokken is. In het eerste geval zal men gebruik moeten maken van hulprichtpun ten waartoe men zich scherp afteekenende punten, zooveel mogelijk in de strekking van het doel en daarvóór of daarachter gelegen, kiest, en waarvan het gebruik gedurende het gevecht verzekerd is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 638