- 30 - komt op een lengte van 21 M., terwijl de spreidingsschaal 23 M. aangeeft; hetgeen waarschijnlijk toelichting vereischte. Daarvoor heeft men met de grenspunten der 50°/o spreiding niet rechtstreeks te maken, doch dient men zich de groepeering van alle treffers voor te stellen. Bij beschouwing van de figuur van den TTeer de N. blijken die grenspunten, aldaar C en D genoemd, dan ook geheel overbodig te zijn. Hoe dit zij, mijne voorstelling was fout en ik ben den Heer de N. dank verschuldigd, daarop de aandacht te hebben gevestigd en mij daardoor in de gelegenheid te hebben gesteld, die ergerlijke vergissing hier openlijk te erkennen. Wat de schrijver voorts opmerkt omtrent het spoedig uitgeschoten ra ken van bronzen geschut en het groote nadeel van ongelijk uitgeschoten vuurmonden bij één batterij, is niet alleen van algemeene bekendheid, doch ook in N°. 2 van den jaargang 1879 van dit Tijdschrift nadrukkelijk vermeld, liet was juist om die reden, dat ik, na de mededeeling van de gunstige resultaten, door mij bij de oefeningen met een 8cm veld- batterij verkregen, terstond aantcekcnde. dat vijf van de zes vuur monden nieuw waren. Wat de spreidingsliniaal aangaat, merk ik op, dat daarover in mijn opstel het volgende voorkwam: „Van daar, dat bij de batterijen in Nederland de spreidingsliniaal „in dienst is gesteld, zijnde een zeer eenvoudig toestel, dat de gelegen heid aanbiedt om, door eene kleine verschuiving van een beweegbaar „gedeelte, voor eiken afstand bij een bepaald aantal treffers vóór of „achter het doel den afstand van het gemiddeld trefpunt tot het doel „af te lezen. „Dat toestel echter, hoe eenvoudig ook, blijft een toestelen zoo het „eenigszins mogelijk is, moet het medevoeren daarvan dus worden „vermeden". Daarin wordt dus zeer zeker geen ongunstig oordeel over dit werktuig uitgesproken. Ik zal mij trouwens ook wel wachten dit te doen over een werktuig, dat ik niet anders dan uit een t.eekening en beschrijving ken; dat bij ieNederlandsche ^Stillerie-ófiicieren grooten bijval vindt en zelfs in het buitenland de aandacht trekt. Ik begrijp dan ook niet, wat den Heer de N. heeft geleid tot de zoo uitdruk kelijke verklaring, dat zulk een werktuig bestaat en tot de zoo

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 63