628 „De prachtige uitkomsten, door de commissie van proefneming „met het granaatkartetsvuur verkregen, stellen een der grootste „voordeelen, aan onzen nieuwen veldvuurmond verbonden, schitterend „in het licht; alleen betreuren wij het, dat slechts de helft der „projectielen, die te velde worden medegevoerd, uit granaatkartetsen „zal bestaan." Over deze verhouding van granaten en granaatkartetsen vindt men in de missive van de commissie voor de invoering van nieuw veldmaterieel, dd°. 17 Maart 1881, No. 162, aangeteekend „Eindelijk vermeenen wij Uwer Excellentie nog te moeten mede- „deelen, dat ook in onze commissie de verhouding der mede te „voeren granaten en granaatkartetsen ter sprake is gebragt. Een „der leden was van gevoelen, dat, zoowel omdat het inschieten het „meest met granaten zal geschieden, alsook op grond van het ge voelen van sommige buite nlandsche schrijvers, er meer granaten „moeten worden medegevoerd dan granaatkartetsen. De overige „leden daarentegen waren van oordeel, dat de soort en formatie der „doelen, die zich meestal te velde zullèn voordoen, meer de behoefte „aan granaatkartetsen zullen doen gevoelen dan aan granaten. In „afwachting alzoo wat latere schietoefeningen zullen leeren omtrent de „uitwerking der granaatkartetsen, vooral op groote afstanden, wenscht „de meerderheid der commissie de verhouding te behouden, zooals „bij den beproefden en thans voorgestelden voorwage n was aangenomen, „alzoo 17 granaten en 17 granaatkartetsen." Moge het spoedig gelukken door het vinden van een voor de practijk geschikte tijd-schokbuis van de granaatkartets een in alle opzichten onafhankelijk projectiel te maken Ten slotte meen ik er de aandacht op te moeten vestigen, dat, voor zooveel het beschieten van levende gedekte doelen betreft, de aangegeven regel zeer algemeen is. Opmerkelijk is het, dat nagenoeg alle militaire schrijvers dit onderwerp als het ware voorbedachtelijk niet of nagenoeg niet aanroeren, omdat de oplossing van dit vraag stuk op zware hinderpalen stuit. Zoo bijv. vindt men in Von Sichart„Die Yerwendung des Feld- shrapnels", op bladz. 29: „Gegen Trappen, die hinter Deckungen,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 641