629 „also leichten Aufwiirfen, Haüsern oder einer Schanze stehen, kann der „Shrapnel, ahnlich wie im Festungkriege, mit bedeutendem Erfolge „verwendet werden, indem man in solchen Fallen dauach strebt, be- „sonders den untern Kegel in Wirkung zu bringen.Op bladz. 30 evenwel komt voor: „Dagegen in allen Fallen, wo man durck Perkussions- und Spreng- „kraft, sowie Brandwirkung wirken will, ist der Skrapnelschuss „nicht anwendbar. Infanterie, die zich in einem Dorfe oder Gehöfte „eingenistet hat, Truppen, hinter einer Mauer, können nur durch „Granaten vertrieben werden. Wittein: „Die Peld-Artillerie", na op bladz. 124 gezegd te hebben, dat de granaat gebezigd wordt o. a. „zur Zerstörung schwa- „cher Erddeckungen,schrijft op blz. 136 het gebruik van granaat kartetsen voor: „zum Beschieszen gedeckter feindlicher Aufstellungen „in Schanzen, Schluchten, Terrainfacten, etc." "Voorschriften, hoedanig gehandeld moet worden, ontbreken echter en, hoewel in de Dnitsche schietregelen bepaaldelijk wordt aangegeven, dat zij bestemd zijn: „gegen frei und gedeckt stehende Ziele", toonen zij duidelijk aan, bepaaldelijk voor ongedekte doelen bestemd te zijn. Het gedeelte in de verhandeling van Kapt. Boefjedit onderwerp betreffende, heeft aanleiding gegeven tot een repliek van den Kapitein De Neve, die, zich vereenzelvigende niet de voorschriften, door Kapt. Rooseboom in zijn werk„Het hedendaagsch gevechtgegeven, de door eerstgenoemden schrijver aangegeven stelling tracht te weerleggen. "Wel is waar heeft Kapt. Boefje hierop reeds in K°. 7 van dit tijd schrift geantwoord, maar ik geloof, dat dit niet voldoende zal zijn, om Kapt. De Neve van zijne dwaling in dit opzichi te overtuigen. Wat toch is het geval. Kapitein De Neve maakt gebruik van een voorschrift, uitsluitend bestemd voor het granaatvuur0111 dit tegen over eene stelling te plaatsen, uitsluitend bestemd voor het grcmaat- kartetsvuur. Daar, waar het granaatvuur behandeld wordt, (zie N°. 2 bladz. 202 en 203), wordt niet van het afkammen der borstwering gesproken. Dit is uitsluitend geschied daar, waar het granaatkartets- vuur wordt behandeld, (zie N°. 2 bladz. 210) en wordt daar aan bevolen ter voorbereiding van het granaatkartetsschot, om dit eene voldoende uitwerking te verzekeren. 41

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 642