635 dan kan het Leger hen helpen, indien Leger en Marine dezelfde patroon bezitten. Het omgekeerde kan natuurlijk ook plaats grijpen. Voor de Marine kan het nuttig zijn als herstellingen aan hare wapens geschieden kunnen door geweermakers der landmacht. De noodige ver wisselstukken hiertoe zullen aan den wal alleen in voor raad zijn, indien de Marine bewapend is evenals het Leger. Uit het vorenstaande blijkt dus, dat de bewapening met geweren der Koninklijke Nederlandse!iezoowel als der Indische Militaire Marine, in hoofdzaak dezelfde moet zijn als die van het Nederlandse li- Indische Leger. In dit schrijven doen wij eenige mededeelingen omtrent liet vraag stuk der repeteer-gewerendaardoor hopen wij de belangstelling op te wekken voor deze wapenen der toekomst, en zoodoende misschien iets bij te dragen tot de invoering van het repeteer-geweer in Indië. Langs een omweg bevorderen wij dan de invoering van dit geweer bij het korps Mariniers, hetgeen ons, als tot dat korps behoorende, het naast aan 't harte ligt. Als leiddraad voor een ieder, die liet vraagstuk der repeteer-geweren wil beoefenen, kan een uitmuntend werk dienen, dat in 't laatst van 1881 het licht zag, en den volgenden titel draagt: „Die Repetir- „Gewehre, Ihre Geschichte, Entwickelung, Eiiirichtung und Leistungs- „fahigkeit. Unter besonderer Beriicksichtigung amtlicher Schiessver- „suche und mit Benutzung van Originalwaffen dargestellt." Dit werk, opgehelderd door 56 houtsneden en vele tabellen, is in Nederland te verkrijgen tegen den prijs van f 4,70. De titel van het boek geeft den inhoud juist weder. Achtereen volgens worden er in behandeld 1. De ontwikkeling der repeteer-geweren tot de invoering der patronen, waarbij de gasafsluiting door middel van de liuls wordt tot stand gebracht; 2. De repeteer-geweren gedurende den Amerikaanscheh burger oorlog, en hunne invoering in Europa tot het jaar 1871 3. De repeteer-geweren sedert den Fransch-Duitschen oorlog 4. De niet-zelfwerkende, benevens de zelfwerkende snelladers. De waarde van dit werk moet niet gezocht worden in een volle-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 648