636 dige beschrijving en opsomming van alle soorten van repeteergewe rendaartoe zijn er te veel verschillende stelsels. Telkens hoort men, dat er nieuwe repeteergeweren zijn uitgevonden; zoodat een boek, dat één jaar geleden over deze wapenen het licht zag, thans reeds als verouderd kan beschouwd worden. Yolgens onze meening is de gunstige ontvangst van dit werk hoofdzakelijk te danken aan do vele gegevens en beschouwingen, die het bevat, omtrent het vraagstuk der repeteer-geweren. Al wat men ten nadeele dezer wapenen kan aanvoeren, wordt er achtereenvolgens grondig in be streden; waardoor het boek een schitterend pleidooi is voor deze wapenen der toekomst. Yan alle landen in Europawaar gehecht wordt aan een goede bewapening, staat het kleine maar vrijheidlievende Zwitserland boven aan. Daar heeft men steeds erkend, welke voordeelen er aan een bewapening met uitstekende geweren verbonden zijn, en ook thans weder met juisten blik het overwicht ingezien, dat repeteer-geweren hebben boven gewone achterladers. Na tal van proefnemingen is daar voor de bewapening van het geheele leger het Vetterli-repe teergeweer ingevoerd; een wapen, dat een kaliber van 10,4 m.M. heeft en een magazijn in de voorlade, dat 12 patronen kan bevat ten (model 1875). Het geweer, geladen met 13 patronen, waarvan één in den loop, weegt slechts iets meer dan ons Beaumont-geweer bovendien bestaat er niet veel verschil in den prijs dezer wapenen. In Frankrijk is, volgens een besluit van den 28™ Juni 1878, bij de marine een repeteer-geweer stelsel-Kropatschek ingevoerd, dat na genoeg dezelfde patroon heeft, die bij het leger in gebruik is. Het gewicht van dit geweer zonder degen-bajonet is 4.5 K. Gr.met dit wapen 5.077 K Gr.; terwijl met gevuld magazijn, en één patroon in den loop, to taal 8 patronen, het gewicht respectievelijk 4.85 en 5-427 K. Gr. bedraagt. In 16,84 seconden kan men het magazijn leeg schieten. (1) Menging daar van het denkbeeld uit, dat voor den dienst ter zee een repe teer-geweer zeer gewenscht is. Bij landingen, gevechten in sloepen, enz. komt de marine in toestanden, waarin het overwicht der bewa pening moet aanvullen, wat aan het gering getal der manschappen (1) Experiences exéeutiées par Ia marine sur les fusils a.repetition. Paris-Tanera 1878.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 649