51 geaccentueerde vraagJs dat niet eenvoudig Bestond het werktuig niet, dan had ik het niet kunnen vermelden en de eenvoudigheid er yan wordt in de weinige regelen, die er over handelen, tweemaal geroemd. Het kwam mij echter voor, dat het misschien mogelijk zou zijn, het gebruik van eenig toestel, welk ook, te vermijden. Dat denkbeeld heb ik, door het te opperen, natuurlijk aan de appréciatie yan anderen overgegeven, doch ik geloof, dat de Heer de N. niet geheel billijk is, wanneer hij een staatje van 10 horizontale en 7 vertikale kolommen zoo samengesteld acht, dat men „om vergissingen „te begaan geen beteren weg kan inslaan". Op die wijze is de tafel yan vermenigvuldiging van Pythagoraszooals die voorkomt op de schrijfboeken voor kinderen, nog meer samengesteld. (Dok in de vergelijking van het gebruik van het staatje en de liniaal bestaat een onbillijkheid. Bij het eerste wordt het na de aflezing volgend opzoeken van de correctie er bijgerekend, en bij het gebruik van de liniaal niet; waarschijnlijk omdat de Schr. daarbij rekent op een in 25 M. verdeelden opzet. Dit laatste is echter eene geheel afzonderlijke quaestie, waarvan niemand het nut, ja zelfs de onmis baarheid te velde zal ontkennen. Ook moet men zich het hoekjewaarvan telkens sprake is, niet als een lastig te behandelen voorwerp voorstellen. Twee bladen bord-of stevig kaartpapier, in elkaar genaaid, zijn zeker voldoendeen die kan men ge makkelijk met ééne hand vasthouden en tevens omslaan. In ieder geval heeft het staatje het kapitale voordeel van in handen van den batterijcom mandant te blijven. .Tuist dat afgeven aan een trompetter, hetgeen ik mij herinner ook elders te hebben gelezen, doet mij, daargelaten nog het ge vaar van verschuiven, vreezeii, dat het antwoord den batterijcommandant niet altijd even vlug bereiken zal als de Heer de N. dit voorstelt. Afgaande op de intelligentie van onze trompetters, verbeeld ik mij, dat de batterij commandant wel zeer dikwijls de liniaal uit de hand des trompetters nemen zal, omdat het hem te lang duurt, of zich althans van de juistheid der aflezing zal willen overtuigen. A\ el kan de batterijcommandant ook zelf de liniaal houden, doch dan moet Omtrent dit staatje merk ik ï.og op, dat de daarin voorkomende getallen zijn afgeleid uit de apreidingsschaal, op bladz. 194, die op trefpunten betrekking heeft; zoodat die getallen, welke blijkens het hoofd betrekking hebben op spring punten, alle met 2 verminderd behooren te worden,

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 64