637 ontbreekt. Dit geweer heeft bij de inname van Sfax goed voldaan. Munitieverspilling kwam niet voor, en de loop werd niet overmatig warm door het herhaalde schieten. Gesteund op zulke gunstige uitkomsten, heeft het Fransche ministerie van oorlog de grootste aandacht gewijd aan de vraag, met welk repeteer-geweer het leger bewapend moet worden. Thans worden door dat leger ijverig proe ven genomen met een geweer van de Gebroeders Margot te Bar-le-Duc, dat in de kolf een magazijn heeft, hetwelk 23 patronen kan bevatten. Nadat het mechanisme van dit wapen door de uitvinders verbeterd is ge worden, moet men met dit geweer 40 schoten per minuut kunnen doen, hieronder begrepen de tijd, noodig om het magazijn op nieuw te laden. (1) Verder wordt te Sartory bij Versailles een snellader, stelsel-Werndl beproefd; terwijl door den onlangs overleden geweer fabrikant Friedrich Vetterli, te Neuhausen nabij Scliaffhausen100 Gras-geweren veranderd werden in repeteer-geweren, en ter beproe ving naar Parijs zijn gezonden. Eindelijk hebben ook, met het door den wapenfabrikant Leopold Gasserte Weenenverbeterde Kropatschek-gev/eer verscheidene proeven plaats gehad. In Oostenrijk werden voornamelijk de stelsels Kropatsclieh en Spitalsky beproefd. De Luitenant-Kolonel, Ridder Von Kropatsclieh, uitvinder van het naar hem genoemde geweer, is een Oostenrijkscli officier. Het geweer Spitalsky heeft eenige overeenkomst met een revolver-geweer; want het magazijn er van is een cylinder, die in de rondte draait evenals de cylinder met kamers van het revolver geweer. Wat er in Dnitschland op dit gebied plaats grijpt, is grootendeels ge huld in een waas van geheimzinnigheid. Bekend is 't dat een bataljon dei- garde proeven genomen heeft met den snellader, stelsel-Ló^e. De uitslag dezer proefneming was niet gunstig. Thans schijnt men op de militaire schietschool te Spandau, het repeteer-geweer Burton te beproeven. In 't vooruitzicht van een revanche-oorlog met Frankrijk, en mogelijk een oorlog met Rusland, zal men daar niet stilzitten. In Zweden en Noorwegen is sedert 1877 bij de marine het minder goede repeteer-geweer Krag-Petterson ingevoerd; terwijl in 1881 voor het leger is aangenomen het zeer goede stelsel- Jarmann. Met laatst- (1) Allgemeine Militar Zeitung no. 53, 1882.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 650