639 draait om een spil, gaat bi] liet terugtrekken van den grendel naar boven, en licht dan één patroon op tot deze in den stand komt, ge reed om, door het voorvlak van den grendel, in de kamer van den loop geschoven te kunnen worden. Bij het vooruitbrengen van den grendel gaat de patroon-aanbrenger naar heneden, en zakt er weder een nieuwe patroon op. Men heeft dus slechts twee bewegingen te doen om het geweer te ontladen en te laden, namelijkhet krachtig openen van den grendel, waarbij tevens de huls van de verschoten patroon uitgeworpen wordt, en verder het sluiten van den grendel. De bak of trechter, die van boven door een deksel gesloten is, kan slechts zes a acht patronen bevatten. De patronen, in de patroontasch, bevinden zich echter met twaalf of meer stuks bjeen in kartonnen of blikken doosjes. Wanneer men na den deksel van het magazijn opgeslagen te hebben, zulk een doosje met patronen daar omgekeerd in plaatst, glijden deze, door haar gewicht, uit het doosje in 't ma gazijn, naarmate dit leeggeschoten wordt; zoodat men, door deze eenvoudige inrichting, snel achtereen met het geweer kan vuren, zoolang er patronen in voorraad zijn. De grendel van het geweer Burton bestaat uit twee hoofddeelen: den afsluiter en den haan met knop. De slagpin wordt vooruitge dreven door de werking eener zich ontspannende spiraalveer; deze veer wordt gespannen doordat aan den haan en in het staartstuk een schroefdraad is, zoodanig dat men door het aandrukken en rechts draaien van den knop, den haan vooruit in het staartstuk schroeft, en de spiraalveer dan in één gedrukt wordt. De patronen van dit geweer hebben ook iets eigenaardigs de bodem der meeste patronen heeft toch grooter middellijn dan de patroon zelve hier daarentegen is dit niet het geval, de bodem heeft dezelfde middellijn, maar vlak er bij is een ringvormige deuk, een ribbe, in de huls. Als de patroon op den patroon-aanbrenger rolt of zakt, komt zij er nu niet scheef op te liggen, maar juist zoo, dat hare as in het verlengde van den loop valtwaardoor, bij het vooruitbrengen van den grendel, de patroon niet beklemd kan raken. De meeste repeteer-geweren, die hun magazijn in voorlade of kolf hebben, worden als 't ware gewone achterladers, zoodra dit magazijn leeg geschoten is; omdat het opnieuw vullen er van eenigen tijd

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 652