641 - de uitwerking van liet schot nog voldoende is, bedraagt 2200 M. (1) Yolgens proeven, die in April 1S81 te Thun genomen zijn, moet de uitwerking van den kogel van het Hebler-geweer, op het menschlijk of dierlijk lichaam, veel grooter zijn dan die van den kogel van het V etterli-geweer. Een zeer in het oog loopend voordeel van dit kleine kaliber is het geringe gewicht van de patronen; deze wegen slechts 35 gramme, terwijl de lading uit 4.5 gramme buskruit bestaat. Men kan zoo doende den soldaat meer patronen medegeven, zonder hem zwaarder te belasten. 80 patronen van het Kropatschek-geweer wegen bijv. evenveel als 100 patronen van hot Hebler. De lengte der patroon van laatstgenoemd geweer 86 m.M. is aanzienlijk. Als men echter een geweer samenstelt met een Hebler- loop, en een repeteer- inrichting Burtonkomt het er niets op aan of de patroon wat lang is. Hoe meer waarde gehecht wordt aan het geweervuur op groote afstanden, des te geringer wordt de noodzakelijkheid om de vuur- snelheid te vermeerderen. Deze waarheid verliest tegenwoordig hare kracht, omdat de voorliefde, die men had voor het vuren op groote afstanden, langzamerhand begint te bedaren. Er zijn omstandigheden, waarin dit vuur met voordeel kan gebruikt worden. Om in den strijd een beslissing te verkrijgen moet men echter dicht bij elkander komen, en dan vooral kan het repeteer-geweer in al zijne kracht optreden. Willen wij de uitwerking van het geweervuur in 't kort kenschetsen, zoo gelooven wij dit het best te kunnen doen door het te vergelijken met een bekend natuurverschijnsel. Het vuur is als een hagelbui, die door een krachtigen wind voortgezweep t, schuins in het terrein slaat. Men moet er naar streven dit vuur zoo dicht, zoo samenhangend te maken, als het voor ieder bijzonder geval mogelijk en practisch is terwijl het dikwijls noodig zal blijken, dat men ten opzichte van dezen eisch, wat de dichtheid aangaat, iets laat vallen om dat te bereiken, waarop het in de eerste plaats aankomt, namelijk dat de bui, of in ieder geval een deel er van, op het doel nederkomt. In 't oogenblik, waarop het doel zich vertoont, breekt ook de bui losen in't oogen blik, waarop het doel verdwijnt, houdt ook de bui op, om dadelijk weder te beginnen, zoodra het doel op nieuw te voorschijn komt, (1) Allgemeine Militar Zeitung N° 41, 1882.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 654