642 - In den buitensten vuurgordel (d. i. bij het geweervuur op groöten afstand) staat de bui standvastig boven hetzelfde punt. In den bin nensten daarentegen volgt de bui het doel, pas voor pas, door den geheelen gordel. (1) Welnu in dien binnensten gordel zullen de buien uit den aard der zaak slechts kort van duur zijn, maar ééne, die haar ontstaan te dan ken heeft aan het repeteer-geweer zal uitmunten door hevigheid. Dit is het groote voordeel van het repeteer-geweer! Velen meenen zeer ten onrechte, dat het geen nut heeft bijvoor beeld meer dan S schoten in de minuut te kunnen doen, aangezien een grooter aantal munitie-verspilling zal wezen, en één zelfde vijand dan door meer dan één kogel getroffen zal worden. Deze meening zoude misschien juist zijn, wanneer iedere kogel denzelfden weg volgde van zijn voorganger. Hoe goed echter een geweer ook zijn moge, spreiding bij het schieten zal er altijd bestaan, daar niets in de na tuur hetzelfde isiedere kogel, die verschoten wordt, verschilt van zijn voorganger; iedere lading buskruit, die door haar ontbranden den kogel moet voortdrijven, geeft een buskruitgas met andere spanning. Bovendien wordt deze spreiding aanzienlijk vermeerderd door andere invloeden, bijv. doordat de schutter bij ieder schot zijn geweer verschil lend lioudt. Een voordeel van het repeteer-geweer is, dat men met dit geweer bewapend steeds den vijand of het doel kan aanzien, en bij het laden niet telkens den blik naar beneden behoeft te slaan. Een slecht zoowel als een goed schutter schiet met het meest snelvurende wapen het bestten minste als men binnen zekere gren zen een bepaald aantal schoten doet. De practijk heeft dit bewezen, en theoretisch is dit door den Beiersehen Majoor Mieg op de volgende wijze aangetoond: Wanneer men drie geweren A, B en C heeft, waarmede men zonder te richten respectievelijk 12, 15 tot 16 en 20 tot 22 schoten per minuut kan doen, heeft men voor ieder schot ongeveer 5, 4 en 3 seconden noodig. Wil men nu met alle drie geweren slechts 8 schoten per minuut doen, zoo heeft men hiervoor respectievelijk noo- (1) Das „Infanterie-Feuer im Gefechte" von den danisclien Premier-Lieufcenants F, Volkersen en John Leerbechx

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 655