643 dig 40, 32 en 24 seconden; voor het richten bij ieder geweer blijven er dus 20, 28 en 36 seconden over of 2|, 3J en 4j seconde per schot. Met het snelstvurend geweer heeft men bijgevolg den mees ten tijd over tot richten, wanneer men genoemd aantal schoten per minuut wil doen. Een geoefend zoowel als een minder geoefend schutter zal daardoor met het geweer C het beste schieten. Als nadeel van het repeteer-geweer wordt aangevoerd, dat dit munitie-verspilling zal bevorderen. Dit zelfde werd vroeger van het achterlaad-geweer verteld; maar in de practijk heeft men dit niet gemerkt. De oefeningen in vredestijd moeten zoo ingericht zijn, dat de soldaat geleerd heeft zijn munitie niet te verspillen als 't oorlog is. Naarmate de vuursnelheid der geweren toeneemt, zullen er meer patronen verbruikt worden daarom moet ieder man meer patronen bij zich hebben dan vroeger, wat geen bezwaar oplevert, wanneer men een licht soort van patronen heeft. Ook moeten er maatregelen genomen worden, om zoodra de voorraad patronen bij den soldaat nagenoeg verschoten is, dezen voorraad op nieuw te kunnen aanvullen. Men zegt soms, dat de prijs van het repeteer-geweer te hoog, het mechanisme te samengesteld, en het gewicht van het wapen te groot is. Er zijn repeteer-geweren, waarop deze gezegden toegepast kunnen worden, bijv. het geweer stelsel-Evans. Zulk een geweer moet echter niet aangenomen worden voor oorlogsgebruik. De volgende nadeelen van repeteer-geweren worden soms aangehaald: 1. Het zwaartepunt verplaatst zich bij ieder schot, waardoor het richten moeilijker wordt. Dit is waar voor geweren, die het magazijn in voorlade of kolf hebben: maar niet voor die, waarin het magazijn zich ter hoogte van het staartstuk bevindt, zooals bij de geweren SpitalshjLee en Burton. 2. Het projectiel wordt in het magazijn door den terugstoot mis vormd; ook de mogelijkheid van ontploffing der patronen in t ma gazijn is niet uitgesloten. 3. Slechts uit het magazijn schieten repeteer-geweren snel, doch, als men deze geweren als gewone achterladers gebruikt, langzaam. "Wanneer men een goede patroon heeft, ontstaat er geen ontploffing in 't magazijn. Bij geweren zooals die van de stelsels Spitalshj

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 656