644 Lee en Burtonkunnen de patronen niet misvormd worden; en met beide laatstgenoemde geweren kan men snol achtereen vuren, zoolang er doosjes met patronen in voorraad zijn. Een nadeel van het geweer Barton is, dat het magazijn zich gedeeltelijk op zij van het geweer bevindt; waardoor het zwaartepunt van het wapen iets zij waarts verplaatst is buiten het symmetrische vlak. Bij het richten en afvuren is dit misschien een weinig hinderlijk, doch dan alleen, wanneer men staande uit de vrije hand schiet. De opgenoemde en nog andere bezwaren kan men tegen de repeteer-geweven aanvoeren maar tegenover deze werkelijke of denkbeeldige nadeelen staat zulk een groot voordeel, dat ontegenzeggelijk het repeteer-gewmer het wa pen der toekomst is. De uitwerking van het geweervuur op korten afstand kan nog vermeerderd worden door de invoering van een kartets-patroon. In plaats van bijv. één 25 Gr. zwaar projectiel te hebben kan men 4, ieder 6 Gr. zware, kartetsjes bezigen, die eveneens door de trek ken een draaiende beweging ontvangen, en nog op 400 a 500 M. afstand een man buiten gevecht kunnen stellen. Yooral dc vereeni- ging van een repeteer-geweer met een kartets-patroon zal goede uit komsten opleveren. Een man, voor de helft uitgerust met laatstge noemde patronen, zoude met gebruikmaking van het magazijn, per minuut, in 20 schoten 80 projectielen kunnen afvuren, en ieder van deze bezit de kracht, om op niet te grooten afstand een vijand bui ten gevecht te stellen. (1) De slotbeschouwing in het werk: Die Repetir-Gewehre luidt daarom als volgt „De infanterie van dat land, waar het repeteer-geweer voor het „eerst in verbinding met een goed werkende kartets-patroon inge voerd wordt, zal op het slagveld der toekomst hetzelfde overwicht „bezitten, dat de Pruisische infanterie, in het jaar 1866, had tegen over de met trompladers bewapende Oostenrijkers en Zuid-Duitschers. Thans gekomen aan 't einde onzer korte mededeelingen omtrent het vraagstuk der repeteer-geweren, vestigen wij de aandacht op de (1) Een beschrijving van verschillende soorten van kartets-patronen is o. a. te Vinden in het werk: „Die Handfeuerwaffen" von JR. SmicltErste Folge, 1878.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 657