648 de persoonlijkheid, aan het initiatief van zijn chef en aan diens tact om met minderen om te gaan. Maar het initiatief van den bataljons-commandant kan nietinofe voorzien. Het „Pour savoir une chose, il faut l'avoir appris," is in dezen tijd, meer dan vroeger, ook op oorlogvoeren toepasselijk. En dat men tegenover een geoefende tegenpartij van het élan alléén zeer weinig mag verwachten, heeft de krijgsgeschiedenis van de laatste jaren voldoende aangetoond. Onze meening isvóór alles grondige oefening. Niet stelsel loos nu eens een uurtje compagnie-school eerste afdeeling dan weder tirailleeren of wel theorie over dit of dat met de flauwe kans van een herhaling over eenige dagen, maar dan meerendeels voor andere soldaten als die vroeger present waren en thans op wacht, of wie weet om welke reden afwezig zijn. Zulk een wijze van oefe ning kan immers geen vruchten afwerpen? Voeg er bij, dat de officieren we laten het kader hier nog buiten beschouwing in geen geval verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor de bedreven heid hunner ondergeschikten daar het veelal geheel toevallig is, dat zij deze of gene oefening een paar malen bijwonen terwijl ook de meest mogelijke inspanning hunnerzijds, om zulk een uurtje nuttig te besteden, weinig zal worden opgemerkt, omdat de uitslag van dien ijver en inspanning in den chaos van onbedrevenheid van het geheel verloren gaat. Twee groote prikkels tot uitstekende plichtsbetrachting hoop op erkenning daarvan en beduchtheid voor blaam in geval van lauwheid, worden dus hier gemist. Het eenige middel tot wegneming van dit euvel is :.de dagelijksche diensten doen commandeeren door degenen, die den troep van zeer nabij kunnen gadeslaan en dus het onderwijs geheel kunnen regelen, in verband met den toestand van het oogenblikdie zeer spoedig elke oorzaak van stremming of onregelmatigheid ontdekken en kunnen wegnemen; die aan hun ondergeschikten onafgebroken belangstelling voor hun taak inboezemen; omdat die ondergeschikten weten, dat zij telkens worden gadegeslagen en dus hebben te kiezen tusschen lof of blaam. Bedoelde personen zijn de compagnies-commandanten. Het is den bataljons-commandant niet mogelijk, op den duur volkomen op de

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 661