652 dat de oefeningen doelmatig zullen worden gecommandeerd nog de volgende voordeelen aan le. De korpschef leert zijn compagnies-commandanten beter ken nen. Deze zullen alsnu op eigen verantwoordelijkheid den hun ge schonken tijd en gelegenheid zoodanig hebben aan te wenden, dat hun ondergeschikten de nuttige lessen, bij de depot-bataillons ont vangen, niet vergetenmaar integendeel steeds in degelijkheid, in practische bruikbaarheid, toenemen. Juist die meerdere zelfstandigheid aan de compagnies-commandanten toegekend, stelt hun chef in de gelegenheid, beter omtrent den persoon te oordeelen, dan uitsluitend uit het meer of minder accuraat opvolgen van zijn bevelen. 2°. Onder de compagnies-commandanten zal zonder twijfel een wedijver ontstaan, om hun ondergeschikten voorbeeldig te oefenen. Immershier is gelegenheidom zich te onderscheiden en hij de inspectiën van lioogere autoriteiten, waarbij dan ongetwijfeld veel aandacht aan de bedrevenheid der manschappen zal worden gewijd, een goed geoefenden troep te commandeeren. En aan dien wedstrijd zal niemand zich kunnen onttrekken, wil hij niet zijn compagnie te veel bij de anderen doen achterstaan en dus den blaam op zich laden van minder voor zijn taak berekend te zijn. 3e. Officieren en kader, aldus in de gelegenheid gesteld en ook genoodzaakt, zich veel met hun ondergeschikten te occupeeren, zijn spoedig op de hoogte vooral wat het kader betreft van hun goe de en minder goede eigenschappenhetwelk een niet onbelangrijk tac tisch voordeel daarstelt. Ieder, die wel eens heeft moeten uitrukken inet een compagnie, zoo pas door hem overgenomen, terwijl hij zijn vorige compagnie juist goed begon te leeren kennen (in Atjeh geen zeldzaam koopje)zal ons dit wel toegeven. Ook hier zal natuurlijk de korpschef steeds met zijn gezag tusschen beide kunnen komenzoodra hij dit noodig- oordeelt. Deze bevoegd heid is het correctief van de voorgestelde regeling en waarborgt zoo wel tegen lauwheid als tegen overdrijving. K.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 665