getuigen, die met hem op Bali gediend hadden; een voorwaarde, die zeker moeielijk is na te komen, vooral voor iemand in de positie van onzen oud-gediende. Inmiddels werden het request met het zakboekje vau Rambahan en zijn medaille-brevet ten bureele te Soemenep aangehouden. Dit geschiedde, zooals gezegd is, in Juli 1881. Reeds in October d. a. v. wendde Rambahan zich rechtstreeks tot den Resident van Madoeramet een request van nagenoeg gelijken inhoud als het voorgaande, doch daarin bovendien bepaaldelijk ver zoekende terug te mogen ontvangen zijn zakboekje en medaille-brevet, daar hem die stukken, volgens zijne bewering, niet werden terugge geven, niettegenstaande hij herhaaldelijk om de teruggave er van verzocht had. Wij vinden het min of meer zonderling, Rambahan zoo haastig gebakerd te zien; het eerste request toch dagteekent van Juli, het tweede van October van hetzelfde jaar, terwijl het, met voorbijgang van alle autoriteiten, rechtstreeks aan den Resident werd toegezon den. Men houde hierbij echter in het oog, dat Rambahan f 700.rid dersoldij te goed heeft, en met het onderzoek naar zijne zaak eenige Inlandsr.he autoriteiten belast waren, die er gerust buiten hadden kunnen blijven. Bij het later te vermelden militair onderzoek heeft Rambahan zich te dien opzichte wel uitgelaten, doch wenschen wij hieromtrent ver der het stilzwijgen te bewaren, daar zijne beweringen moeilijk met afdoende bewijzen zouden te staven zijn. Zoo kwam dan medio October 1882 het tweede request van Ram bahan in handen van den Resident van Madoeradie het met grooten spoed van een apostil voorzag en ter fine van onderzoek naar Soemenep zondalwaar dat document, benevens de bescheiden, die Rambahan rechtens toekwamen, in rustige rust verblijf hielden in den paperassen- chaos van het assistent-resideutie-bureau en daar wellicht ten eeuwigen dage gedeponeerd zouden gebleven zijn, ware voor Rambahan niet een reddende engel verschenen in de gedaante van den Kolonel, commandant der 3e Milit. Afdeeling op Javabij gelegenheid eener door die autoriteit gehouden inspectie over den Barissan te Soemenep.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 668