650 Ter wille van het prestige zou eene afzonderlijke regeling getroffen kunnen worden met de beheerders van die gezondheidsetablissementen om, hij verpleging aldaar, een voor den hoogen rang passend logies ter beschikking van den Commandant van het Leger te stellen. Eene afwij king van de voor de overige landsdienaren gemaakte regeling betreffende de daggelden is echter niet noodzakelijk. Met het oog daarop had dan ook artikel 2 van tarief N° 4 door de A. O. van 1882, N° 46 toegelicht moeten zijn, en wel in dier voege, dat bij binnenlandsclie verloven wegens ziekte ook aan den Commandant van het Leger geen daggelden worden te goed gedaan. En wat de bepaling zelve betreft, ook daarmede kunnen wij niet instemmen. Evacuatie en binnenlandsch verlof wegens ziekte zijn heide het gevolg van eenzelfde omstandigheid, n. 1. ziekte van den betrokken persoon. In beide gevallen wordt zonder wettig gezin gereisd 9 van tarief N° 4). "Waarom nu in het eene geval wèl en in het andere geval geen daggeld gedurende de reis wordt toegekend, is ons niet recht duidelijk. De tegenstrijdigheid, welke daarin schuilt, springt te meer in 'toog wan neer men nagaat, dat twee lijders, die van dezelfde plaats naar hetzelfde gezondheidsgesticht gaan, de een als geëvacueerd en de ander met bin nenlandsch verlof wegens ziekte, verschillend worden gedefroijeerd. Doch er is meer. Een binnenlandsch verlof wegens ziekte (herstel van gezondheid) kan een gevolg wezen van wonden of gebreken, bij gevechten in 's lands dienst bekomen. In dat geval betalen de betrokken personen geen ver- pleegkosten, zelfs niet wanneer zij in militaire ziekeninrichtingen niet binnen (buiten) het oorlogsterrein worden verpleegd 4 van tarief N° 39). Maar daggelden gedurende de reis naar die ziekeninrichtingen ont vangen zij nietterwijl een ander lijder, die wegens eene gewone ziekte geëvacueerd wordt, die daggelden wel geniet. Naar onze meening is dat niet rechtvaardig; Bezuiniging is in de tegenwoordige tijden wenschelijk, doch rechtvaar digheid betrachten is ten allen tijde noodzakelijk. De rechtvaardigheid eischt, dat zoowel hij evacuatie als bij binnenlandsch verlof wegens ziekte, daggelden voor de reis worden te goed gedaan, omdat in beide gevallen de reis ondernomen wordt op voorschrift van de geneeskundige faculteit, en de daarmede gepaard gaande uitgaven niet bestreden kunnen worden met de toegestane gelden voor transportmiddelen. Moge deze bepaling dus spoedig den weg volgen van zoovele nieuwe administratieve voorschriften, of althans toepasselijk worden verklaard op

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 672