669 teeren met behulp van de maan" is door Schr. uit het Nederlandsche voorschrift overgenomen. 230. Terreinbeschrijvingen vooral dat gedeelte, waar over berg- terrein wordt gesproken, is veeleer geschikt voor officieren van de opne mingsbrigaden dan voor onderofficieren en korporaals der infanterie. Op Hoofdstuk XIII „P ionier dienst" is hetzelfde van toepassing, wat we hierboven omtrent dat over den Velddienst zeiden. Behalve de noot op bladzijde 311 en nu en dan het gebruik van de woorden atapen „bamboe", in de plaats van „stroo" of dennenspar- ren", is dit hoofdstuk niet bepaald voor het infanteriekader van het In dische Leger geschikt. Met het oog op de Algemeene Order N°. 62 van dit jaar, zullen we Hoofdst. XIV niet nader bespreken. Bij Hoofdstuk XV zou het, afgescheiden van het hierboven reeds me degedeelde omtrent het wenschelijke daarin later nog het een en ander op te nemen, dat voor het kader nuttig en noodig is te weten, ook niet ondienstig zijn om de porto's voor gedrukte stukken aan te geven. Van de modellen, die achter het Handboek volgen, hadden F, G, H, I, K, L, M en N weggelaten kunnen worden. Ze zijn overgenomen uit het Reglement op den Imvendigen Dienst, zelfs met de daarin voorko mende drukfouten. (Zie bijv. bij model H de berekening van het pro- voostgeld der Europesche fuseliers Góbbels en Morris). Tot onze ver wondering echter vonden we geen model van eene kleedinglijst, en juist daarmede zou Schr. velen een dienst bewezen hebben, wanneer hij namelijk eene verbeterde editie van het thans in het Reglement op den Imvendigen Dienst voorkomende foutieve model had gegeven. Ten slotte achten wij het ook eene leemte, dat het Handboek niet, evenals dat van Van Willeseenige platen bevat, voornamelijk op den pionierdienst betrekking hebbende. Het hoek zou daardoor in waarde gewonnen hebben, en zonder veel onkosten zouden die platen in de plaats van veel overbodig staatwerk gegeven hebben kunnen worden. Formaat, druk en papier zijn gelijk aan het Nederlandsche Handboek van Van Willes. Ook de uitgevers zijn dezelfden. De prijs echter ver schilt nog al. Voor 1.30 wordt gewoonlijk het met eenige platen voor ziene handboek aan het kader van het Nederlandsche Leger geleverd. Het handboek van den Heer Brakel echter kost in Nederland 1.90 en hier, blijkens de annonces der firma G. Kolff CP. op de omslagen van dit tijdschrift, 3.Die prijs is veel te hoog. Tenzij de Heer Brakel zijn Handboek geheel mocht willen omwerken

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 682