75 Anticritiek op „Pligtcn 011 Eegfcen van den Indischen militair." In het vorige nummer van dit Tijdschrift hebben een „Bataljons-adju dant en een Gewoon-Luitenant" een oordeel uitgebracht over het door Schrijver dezes samengestelde werkje, getiteld „Pliyten en Reg ten van den Indischen militair, enz." Hoewel het niet te ontkennen valt, dat de Recensenten in het boekske hier en daar „la petite bete" hebben gezocht en zij zich zeiven niet altijd gelijk zijn gebleven, is hun oordeel, over het algemeen, gunstig te noemen. S. betuigt dan ook aan R. zijn oprechten dank, dat zij zijn streven blijkbaar ten zeerste op prijs stellen. Erkentelijk voor elke waardeerende critiek, die op leemten (1) wijst, had hij liever gezwegen. Maar in oen gunstig bekend orgaan vinden beweringenvervat in goed geschreven volzinnendoorgaansbij velen, een welwillend onthaal, een goedgeloovig oor, te zelden rechtmatigen twijfel. S. meent daarom alsnog met nadruk er op te moeten wijzen, dat en kele der door R. verkondigde stollingen den toets der juistheid niet ge heel kunnen doorstaan. Do voornaamste grieven, die R. tegen het werk hebben, zijn: 1°. dat de prijs veel te duur is; 2°. dat het hun eene teleurstelling was het niet in den vorm van een Indischen Willeste zien verschijnen; en last not least 3°. cja! het boek een handboek voor den soldaat nimmer een „Stand aardwerk" zou kunnen worden. S. is de eerste om te erkennen, dat het werkje niet goedkoop is. Maar, eilievewanneer R. zeggen dat, een in Nederland uitgegeven, doorliet Ministerie van Oorlog aanbevolen en aanhoudend herdrukte „Willes" nog 1.30 kost, is dan 2.50 voor een exemplaar der eerste oplage vaneen nieuw militair werk eens geheel onbekenden auteurs in gemoede veel te duur (2) te noemen? Onlangs onderschreef de Redactie van het „Militair Blad" de meoning, dat voor Nederlandde prijs van een militair werk, hetwelk 16 ets. per vel druks 8° kost, niet te hoog mocht genoemd wor- (1) Ter loops zij aangeteekend, dat S. de gewraakte mceningen en voorschriften, vermeld op bl. 33, 36 en 37 van zijn werk voorshands blijft handhaven. Daarentegen is daarin op bl. 193, staat A, rubr. 4 reg. 2 v. b. nog een hinderlijke zetfout geble ven; er staat n. 1. 160, lees: 260. (2) S. cursiveert hier en elders.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 88