85 werd geleenddat het aantal uit te zenden eerste Luitenants tot een uiterst minimum word teruggebracht en voorts zoo weinig mogelijk hoéede Luitenants werden overgeplaatst, die ouder officier waren dan de oudste tweedeLuitenants van ons Leger. Die maatregel van 1857 intusschen, hoe onaangenaam ook voor sommige officieren, was niets nieuws. Reeds bij een Koninklijk besluit van 29 September 1849, N° 102 was o. a. bepaald: dat aan de officieren van het Leger in Nederlanddie bij dat in Oosl- Indië werden overgeplaatst, voortdurend werd gewaarborgd het behoud van hunnen in Nederland verkregen rang en ancienneteit dat, in den regel, geene andere officieren tot zoodanige overplaatsingen zouden worden voorgedragen dan ongehuwde tweede Luitenants, niet ouder dan 30 jaren en die minstens één jaar officier waren; dat wanneer in spéciale gevallen de overplaatsing van officieren van hooget - en rang dan tweede Luitenant noodig werd geoordeeld, de voordrachten dui delijk moesten aantoonen, dat het belang van 's Rijks dienst zulks bepaaldelijk vorderde. Dit laatste nu was in 1857 het geval. Althans, nadat gebleken was, dat door de aanstelling van Adjudanten-onderofficier, die den dienst van officier moesten verrichten, niet in het ook al door uitbreiding van het Leger meer en meer nijpend gebrek aan Luitenants kon worden voorzien en het aantal liefhebbers onder de tweede Luitenants in Nederland niet groot genoeg was, vorderde „het belang van 's Rijks dienst m Indie", den overgang bij ons Leger meer aanlokkelijk te maken, dooi ook enkele eerste Luitenants over te plaatsen. Toen en later werd alzoo den Indisclien officier de gelegenheid aange boden, aan het Vaderland te toonen wat abnêgatie is. Toen kwam op nieuw uit, dat juist het Leger vormt dat gedeelte van de maatschappij, hetwelk be stemd is, om, in het algemeen belang, de grootste hardheden te dragen. Elf jaren na den hier bedoelden maatregel, dus in 1868 het was op don elfden dag van de elfde maand werd in de Militaire Sociëteit Con cordiate Weltevreden eene vergadering gehouden, welke door velen werd beschouwd te zijn in strijd met artikel 100 elf van het Regeerings-reglcment. Die vergadering, hoe dwaas ze ook scheen en hoe afkeurenswaardig ze, uit oen krijgstuchtelijk oogpunt, ook was, had echter een érnstig doel. Bij de meesten onzer ligt ze nog versch in het geheugen. Wij bevonden ons toen in de 2e Militaire Afdeeling en behoorden ook tot de „boosdoeners die het in de hoofdstad gegeven voorbeeld volgden. Reeueil Militair voor liet Leger in Nederland 1849, bladz. 135.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 98