182 Niets anders clan: de hijgt van den beer te verkoopen, vóór dat zij den beer zeiven hebben. M. a. w.te auticipeeren op hetgeen vermoe delijk zal gebeuren, of, om nog duidelijker te zijn: „een beur slaan" bij den tokohouder, die later de officiers- uitrusting zal leveren. „Afkeu renswaardig", zal men zeggen. Zeker! Maaraan wien de schuld Onder die omstandigheden vooral is in Indie 10Ü0.meestal niet voldoende. Intusschen: er bestaan redenen tot tevredenheid. E11 dit te eonsta- teeren, nu L. het nog niet deed, is de hoofdstrekking van ons geschrijf. 25—6—'82. M. De wijziging van het Crimineel Welhoek en van, hel Reglement van krijgstucht voor het Nederlandsche Leger. Debatten in de Tweede Kamer. (Vervolg. Zie de Afl. No's 1 tm 5). De heer van iler KaaijMijnheer de Voorzitter! Ik zal mijne stem geven aan dit wetsontwerp. Ik beaam volkomen alles wat gezegd is over onze jammerlijke criminele wetboeken voor het krijgsvolk te land en te water en over de ellendige regtspleging, die daarbij plaats heeft. Wanneer er niet reeds genoeg over gezegd was, zou ik meer lust hebben, om er iets bij te voegen dan er iets op af te dingen. Bij de opening van deze zitting der State»-Oeneraal is do verklaring van den Troon tot ons gekomen, dat de eer des vaderlands in grooto mate betrokken is bij het vaststellen van een nationaal wetboek van straf- regt. Ik beaam die verklaring ten volle, maar ik aarzel niet er bij te voegen en ik geloof niet, dat ik hierin tegenspraak behoef te duchten van iemand in of eenig der zake kundig man buiten de Kamernoch van de Regering dat de eer des lands in nog veel grooter mate betrokken is bij de afschaffing en de vervanging van het nationale strafwetboek voor ons krijgsvolk. Al moge dat uitgevaardigd zijn in 1815 door den Bouveruinen orst der Vereenigde Nederlanden te 's Gravenhage en de Code Pénal in 1810 op het paleis der Tuilerien door Keizer Napoleontoch zal men, wanneer men beide boeken naast elkander legtaan liet vreemde de voorkeur moeten geven. Maar al blijft dit Wetboek dan ook overigens gehand-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 195