312 wel, hoe men gewone burgers van een anti-militair volk tot doelmatig ge oefende landweermannen vormt? Met de vorming der Pruisische land weer is de generaal Scharnhorst reeds begonnen in 1809, en in Pruisen heeft ieder landweerman één tot drie jaar in het staande leger gediend. Den voorbeelden van veldmaarschalk Radetzky stellen wij andere te genover; b. v. zou België in 1830 niet door ons eigen leger overwonnen en onderworpen zijn, indien de Mogendheden er zich niet mede bemoeid hadden? En heeft Willem I daarna niet moeten bukken voor den wil der Mogendheden? Zjjn de Fransche volkslegers in 1871 niet door de Pruisische troepen verslagen en vernietigd? enz., enz. De voorbeelden, die Radetzky aanhaalt, zouden na ontleding gemakke lijk te weerleggen zijn, en het voorbeeld, dat Schr. er aan toevoegt, zegt in deze niets, n. 1. de strijd der Transvaalsche Boeren tegen Engelsche troepen. Immers: 1°. zijn de Boeren overwonnen en 2°. zijn zij door hun eeuwigdurenden strijd tegen de Zoeloe's geoefende schutters, om niet te zeggen soldaten, eu tevens bedreven in het voeren van oorlog. Wij zouden enkel met eene goed en doelmatig geoefende schutterij zonder vestingen of vestingstelsel, ons land niet kunnen verdedigen tegen een onzer machtige naburen. Wat Schr. zegt over onze zeevaartscholen beamen we ten volleeen goed zeevaartkundig onderwijs zal ons voor hunne taak berekende gezagvoerders en flinke stuurlui bezorgen, waardoor onze koopvaardij en tevens de handel meer zal gaan bloeien. Wanneer onze koopvaardijvloot weer in beteren toestand verkeert, en flinke en degelijke scheepskapiteins en stuurlieden onze schepen naar de verschillende en zelfs meest afgelegen kusten brengen, zal van zelf weer meer ondernemingsgeest en voortvarendheid in ons volk komennieuwe betrekkingen zullen worden aangeknoopt en daaruit zullen voor onze handelshuizen en tevens voor de bevolking voordeelen spruiten, die hen nopen op den ingeslagen weg voort te gaan. De tochten naar de Noordelijke IJszee zijn, hoewel in 't klein, een goed be gin; we herdenken dan ook gaarne hierbij den helaaste vroeg overleden Lui tenant ter zee Koolemans Bejnen, die den eersten stoot in deze richting gaf. Wij besluiten onze beschouwing, die onwillekeurig uitvoeriger is ge worden dan bedoeld was, met de hoop, dat Europa voor eene geweld dadige revolutie moge gespaard blijven; dat ook in ons Vaderland spoe dig, door samenwerking van Kamer en Regeering, gewichtige verande ringen de fouten in onze staatshuishouding zullen wegnemen. 18 Augustus 1882. W.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 325