339 buiten het kwartier bestaat, elders moet hooren, dat alle kitten ver boden zijn, al eene zeer zonderlinge opvatting moet krijgen van de voorschriften, waarnaar hij geregeerd wordt. Deze ongelijke toepassing doet den Inlander natuurlijk aan willekeur van zijn chef denken, want hij kan de militaire commandanten, die elk voor zijne standplaats de verbodsbepalingen maken, niet voor naïef genoeg houden, dat zij de voorschriften, door de Regeering gegeven, niet zouden begrijpen, en daarom ongelijk toepassen. Immers hij zelf begrijpt de bedoeling van het voorschrift zeer goed, als de onderofficieren hem bij het houden van theorie art. 142 van het Reglement op den Inwendigen Dienst voorhouden, waarvan de le en 9e alinea luiden„Hetverkoo- pen van sterken drank, opium, onrijpe vruchten en andere voor de gezondheid schadelijke eet- en drinkwaren in het kampement is ver boden"; en „Personen, aan wie het verblijf in het kampement is vergund, en die opium of sterken drank binnen het kampement brengen of daarin behulpzaam zijn, worden terstond uit het kampement verwijderd, en bij overtreding der bestaande regle menten aan de bevoegde autoriteit overgeleverd". Ook vindt men in de Alg. Ord. 1870, N° 145: „Hoezeer uit het II0 Hoofdstuk van het Reglement van krijgstucht of discipline voor het krijgsvolk te lande (1) wel is af te leiden, in welke gevallen het amfioengebruik als eene overtreding tegen de krijgstucht moet wor den aangemerkt, zoo wordt het toch niet ondienstig geacht te bepalen, dat in deze strafschuldig zijn, zij, die in het kwartier of elders in dienst worden bevonden van dat heulsap gebruik te maken, dan wel waar ook, worden aangetroffen in een toestand, die getuigt van het misbruik van opium in den zin, als wat men door dronkenschap ver staat. Het met zorg en oordeelkundig tegengaan van het amfioen gebruik wordt met nadruk aanbevolen." Nog duidelijker is de bedoeling in de Alg. Ord. 1879, N° j2,//art. lj>, luidende: „Na de voorlezing der krijgsartikelen (art. 98 van het Regl. op den Inw. Dienstmoet aan de rekruten, bepaaldelijk aan de Inlanders, duidelijk worden bekend gemaakt, dat het verkoo- pen of verpanden van équipement, het ongeoorloofd spelen om geld, (1) Het hier bedoelde artikel luidt: Al wie zich in den drank te buiten gaat, of zich aan liederlijke conduiten overgeeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 352