HET INDISCHE VAANDEL. In de Augustus-aflevering van De Indische Gids. een tijd schrift, dat al meer en meer in uitgebreiden kring de aandacht trekt, welke het met recht ten volle waard is, komt o. a. voor een critisch overzicht van Van Haèfteris Pligten en Regten van den Indischen militair, door B. Ji. F. Van Vlijmen. Wij vereenigen ons, in algemeenen zin, gaarne met het oordeel van dien kapitein en erkennen, dat wij bij eene eventueele tweede uitgave van ons werkje uitmuntend partij kunnen trekken van de vele juiste opmerkingen van den criticus. Het moet ons echter van het hart, dat wij met verwondering hebben kennis genomen van 's Heeren Van Ws bewering, dat de hond het zinnebeeld van (militaire?) trouw is, terwijl het (een) Vaandel het Vaderland verbeeldt en dus trouw aan het Vaandel, trouw aan het Vaderland is. Wij kennen tal van goede omschrijvingen van het symbool van een nationaal Vaandel. Zoo zeggen b. v. Hummelinclc en De Waal; „Het aandel is een zinnebeeldig veldteeken, gegeven om den soldaat aan zijne verplichtingen jegens den Koning en het Vaderland te herinneren, hem in het gevecht de plaats aan te duiden, waar zijn regiment zich bevindt, en den weg aan te wijzen, dien hij volgen moet, om te overwinnen of te sterven. Het Vaandel dient tevens tot punt van vereeniging van alle leden van eenzelfde korps, vooral in de ure des gevaars, en voor opwekking tot moed, volharding en op- ottering voor het Vaderland. Met het bezit en het verlies daarvan staat en valt dus ook alle steun en samenwerking: redenen waarom de aanwezigheid van het Vaandel den soldaat tot Imogen eerbied Naar wij vernamen, werd de eerste oplage van duizend exemplaren reeds drie Weken na hare verschijning- uitverkocht, R j

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 372