392 S. velde een afkeurend oordeel, doch verzuimde, zich vooraf op de hoogte te stellen van de voorschriften, welke hij critiseerde. Wij kunnen dit niet goedkeuren. Wij zijn zeer vóór openbare bespreking' van de publieke zaak. Wij ergeren ons (evenals S. thans, doch ongegronddeed) over kruideniers politiek enz. Maar wij zijn tevens van oordeel, dat daar, waar zooals nu billijke grieven zijn opgeheven, de billijkheid insgelijks vordert, zulks op prijs te stellen. De maatregel, in Indisch Staatsblad N° 181 van dit jaar bedoeld, bevordert de belangen van de gepensionneerde officieren. We moeten dus dankbaar zijn, al zijn we ook niet voldaan. S., 14 Sept. 1882. Een gepensionneerd officier. Krijgsartikelen van de Mutins, een vrij-korps van 1200 man, hoofd zakelijk Italianen, die, wegens het niet uitbetalen hunner soldijin 1602 de Spaansche zijde hadden verlatendoor Prins Maürits in dienst genomen en te Grave in bezetting gelegd werden. Die uit zijne kleederen gaat, word driemalen gewipt. Die op de wachten slaapt, word gehangen. Die in den wapenroep niet verschijnt, word met grove kluppels geslagen. Die iets buiten de hoop klapt, waarom er een wapenroep was, word gehangen. Diesgelijks die meend weg te loopen. Die vloeken of sweeren, moeten 24 uuren in eenen diepen mand, zon der eeten of drinken, onder de galge hangen. Die vegten of geweer trekken, moeten tot den dood door de spiezen dansen. Die heimelijk eikanderen iet int oor luisterende gezien worden, worden met kluppels geslagen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 405