BOEKAANKONDIGING. Herinneringen aan mijn verblijf te Atjeli, door C. de Moot/, officier van gezondheid le klasse. Haarlem. J. F. Haeseker Co. SI blz. in 8°. Het mag een gelukkig denkbeeld genoemd wordendat de Heer De M. zijne Herinneringen aan Atjeh, welke hij reeds medegedeeld had in het Nederlandse! Militair Geneeskundig Archief, sedert in een separaat afdruk in het licht heeft doen verschijnen. "Wij hebben dan ook zijne pennevrucht met belangstelling gelezen, niettegenstaande daarin vele zaken zijn ver meld welke de Heer De M. reeds vroeger in het Indisch Militair Tijdschrift van 1879 had medegedeeld. De eigenlof echter, die in zijn werkje hier en daar niet onzichtbaar door straalt, heeft ons niet erg aangetrokken. Wij wisten toch reeds lang, dat de Heer De M. een kundig en humaan geneesheer is, wiens ijver en toewijding door zijne chefs en collega's naar waarde geschat en door de Eegeering naar verdienste beloond zijn. Zijn geschrift is intusschen eene kostelijke bijdrage tot de kennis, welke ernstige en doorgaans moeilijke verplichtingen rusten op den Indischen officier van gezondheid. Als zoo danig worden zijne „Herinneringen" bijzonder den studenten aanbevolen, die eenmaal als arts bij het Leger in Indiê wenschen op te treden. Ook echter in ruimeren kring zal het werkje welkom zijn. Allen tochdie belangstellen in de verpleging van zieken en ge wonden, zullen vele wetenswaardigheden uit het boekske kunnen optee- kenen en o. a. tot de overtuiging komendat de Heer De M. door de rottan- verbanden zijn verwonden medemensch ten zeerste aan zich verplicht heeft. Is het niet zonderling, dat die verbanden, welke oorspronkelijk voor ons Leger vervaardigd en het eerst bij onze gekwetsten te Atjeh aan gewend werden, in Indiê, het land der rottan en bamboe nog niet officieel zijn ingevoerd? Bij het Leger in Nederlandbij de Marine (te Amsterdam) en in den vreemde, ook bij de hospitalen, spoorwegen, Eoode- Kruis,-vereenigingende brandweer, enz. zijn zij sedert ongeveer 3 jaren aangenomen en proefhoudend bevonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 416