EENIGE BESCHOUWINGEN OYER DE GRA NAATKARTETS TOT 8™. In de beschouwingen over „Het inschieten der Artillerie te velde", voorkomende in N°. 2 van het Indisch Militair Tijdschrift van dit jaar, wordt er door den Heer Boefje op gewezen, hoe de hoop, spoe dig in het bezit van zooveel betere veld- en bergvuurmonden te ge raken, geenszins aanleiding heeft gegeven tot geringere belangstelling in ons tegenwoordig veld- en bergmaterieel, dat in den loop der jaren 1880 en 1881 belangrijke verbeteringen heeft ondergaan. De schokbuizen hebben van de Granaat tot 8cm een uitstekend projectiel gemaakt, terwijl door de invoering van de tempeertang de waarde van de tijdbuis der Granaatkartetsen tot 8em is vergroot, en dus ook dit projectiel daarbij belangrijk heeft gewonnen. Reeds gedurende een drietal jaren is men in de gelegenheid ge weest, practisch over de aangebrachte verbeteringen te oordeelen, daar reeds in 1879, bij het houden der practische oefeningen van de veld en bergbatterijen op Javavan de verbeterde projectielen gebruik is gemaakt. De roep over de belangrijke waardevermeerdering van de Granaat, sinds deze van een goede schokbuis, zooals de ingevoerde is geble ken te zijn, werd voorzien, is algemeen. Maar wat de Granaatkartets betreft, kan dit helaas niet gezegd worden. Heeft de gewijzigde bewerking van het tempoeren ontzag lijk veel vereenvoudiging ondergaan, toch valt bij het practische ge bruik van dit projectiel geene bijzondere betere uitwerking waar te ne men, en wegens zijne ongunstige resultaten blijft het veroordeeld. Is deze veroordeeling billijk? Dit kan niet anders dan bevestigend beantwoord worden, omdat het oordeel berust op daadzaken, n. 1. practische resultaten. Maar zijn de redenen, waarop die veroordee-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 47