549 Eerlijke Koloniale staatslieden. Naar aanleiding van eene bladzijde uit bet Ministerieel leven van Mr. IF. Baron van Goltsteindoor Misopseudes. Rotterdam. Jacs. G. Robbers. 1882. Dezer dagen kwam van de pers het boek, waarvan wij den titel hierbo ven afschreven. Dit doorwrochte werk, dat hier bij alle boekhandelaren voor 1.60 ver rijgbaar is, is een warm pleidooi, gevloeid uit eene pen, die op vele plaatsen van verontwaardiging trilt, waar zij de intrigues uiteenzet, waar mede de generaal Van der Heijden van Atjeh is veggeageetd (Procureur- Heneraals-stijl). Van de eerste tot de laatste bladzijde is het boek wegslepend van taal De eene geeselslag volgt op den anderen aan het adres van de Heeren an Goltstein, Van Lansberge, Der Kinderen en Sibenius Trip de hoofdaandeelhouders in de bewuste vennootschap. 't Spreekt van zelf, dat ook de kleintjes, de Heeren Van ÏIaagen, Kennis en uo intieme secretaris Groeneveldt, mede hun doel krijgen; hetgeen zij dan ook ten volle hebben verdiend. Wat den controleur Kennis betreft, vermeldt het geschrift merkwaar dige bijzonderheden aangaande zaken, voorgevallen tusschen den majoor Schmilau en hem te Toengkoep terwijl voorts ook de „perkara Oenïn t zeer uitvoerig behandeld wordt, ten betooge, dat generaal Van- der Hevden s eer en goede naam, of zijne geschiktheid als civiel gou- veineur, niet in het minst zijn aangerand. Het geheele boek doorlezende, dat 230 bladz. groot is en zeer ad rem besloten wordt door: Xavier de Montepin over Den Laster, ontvang men den indruk, dat de Schr., die zich Misopseudes noemt, een begaafd helderziend man is, die de zaak Van der Hevden even nauwgezet heeft on leed als weleer de generaal Booms zulks heeft gedaan met de schrifturen betreffende de enquête. Misopseudes is gewezen officier, die (nu 3 jaar geleden onderstellen ft) In Nederland n. /.-Een der in Indië aanwezige kameraden heeft zieh voor genomen, het ons, namens den Schr., toegezonden exemplaar nader te bespreken. Men leze hierover de bladz. 490 en vlg. van deze aflevering. Red. 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 562