"V -A. 3R, X -A— Een Vraag en een Antivoord. Wat betcekent toch eigenlijk Miles Vetus, waarover in het Indisch Militair Tijdschrift zoo veel en zoo heftig is gekibbeld? Deze vraag is niet moeilijk te beantwoorden. Wanneer wij een Latijnschen Lexicon openslaan en onder de littera M het verbum substantivum Miles opzoeken, vinden wij aangeteekend Miles krijgsmansoldaat. Sub littera Y verder nasnuffelende, treffen wij het adjectivum Vetus aan, dat oudniet jong, bejaard opgeeft. Zoo vinden Wij bij Tekentius vetus verbum zrz een oud spreekwoordliomo vetus bejaarde (oude) man; bij Horatius: vetus senectus hooge ouderdom; bij Caesar vetus navis =z een oud schip. Koppelt men nu het woord miles bij vetus, dan moet alhoewel men die samenvoeging bij Latijnsche schrijvers niet aantreft die compositie een bejaarde, oude krijger beteekenen; niet te verwarren met een oud- soldaat, waarvoor de Romeinen het woord Veteranus hadden. Het zij ons geoorloofd een conjectuur te maken. Yan algemeene bekendheid is het, dat in het tijdperk van de gouden eeuw, toen kunsten en wetenschappen bloeiden, de Romeinsche Staat de machtigste was, het Romeinsche volk als een krijgshaftig, echt militaii volk bekend stond; getuige tal van belangrijke oorlogen, die zij tegen de verschillende volken met schitterend succes steeds voerden. Zoowel volgens den gescliiedvorscher Titus Liviüs als andere schrijvers, b. v. Julius Caesar in zijn werk vde bello gallico", bestond het Romeinsche leger uit krachtige in den bloei van hun leeftijd zijnde soldaten; van daar dat van een miles vetus in de geheele litteratuur nergens eenig spoor te vinden is. Bejaarde soldaten waren teneenemale onbekend. Zij, die in den krijg grijs geworden waren: militiae vetus heetten. Veteran!. Gewaagd is het derhalve niet wanneer wij tot de eenigszins logische gevolgtrekking komen, dat de samenkoppeling van miles vetus,evenals vinum rubrum" (roode wijn) en nog zooveel andere compilatiën van

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 565