556 Dat die wensch overdreven is, zal niemand kunnen beweren, wanneer hij de Algemeene Orders van de laatste jaren doorbladert. En dat daaraan kan worden voldaan moet ook worden toegestemd, omdat sedert jaren aan die taak gearbeid wordt. Aijeli15 October 1882. Een Infanterist. Zorg voor de in bruikleen verstrekte Reglementen. Bij onze Infanterie is elke compagnie voorzien van een aantal exem plaren exercitie- en dienstreglementen, ten gebruike van het kader. De commandant heeft natuurlijk die boeken in verantwoording en is dus de meest belanghebbende bij eene zorgvuldige bewaring. Toch is hij, ook bij de meest mogelijke oplettendheid, niet altijd tegen verlies gevrijwaard en lijdt hij dikwerf schade. De oorzaak is niet ver te zoeken. Bijna altijd is de bewaarder door achteloosheid schuldig aan het zoek raken en heeft hij er dus belang bij, ten einde de vergoeding te ont- loopen, het verlies voor den compagniescommandant te verbergen. Een fourier leent in zulk geval vaak bij elke gelegenheid ook bij overgave der compagnie fluks het ontbrekende op een naburig bureau of elders en brengt na afloop van de plechtigheid de geleende boeken terug zoo noodig onder toezegging van wederdienst. Het merken en teekenon van die boeken is daartegen geen voldoende waarborg, omdat zulke merken allicht onleesbaar worden of de bladen, waarop ze zijn aangebracht; zoek raken. Bij menige compagnie is het gewoonte geworden, het verlies van de regiementjes te voorkomen, door ze eenvoudig in de administratie- kist op te bergen, lntusschen wordt op die wijze het doel der verstrek king geheel ter zijde gesteld. Waarom niet bij aanstelling tot korporaal en verder bij elke reglements wijziging het noodige aan alle onderofficieren en korporaals in eigendom uitgereikt? Luttel zouden de kosten zijn en deze in geen geval in aan merking komen bij het voordeel, dat dan allen een stel reglementen in bezit hebben en elk oogenblik kunnen raadplegen, terwijl zij bij verlies terstond het noodige op schuld ontvangen. We gelooven, dat de theoretische, kennis van het kader op die wijze in geen geringe mate zou zijn gebaat en de compagniescommandant van een vrij onnoodigc en niet altijd billijke administratieve zorg ontheven. De aanwezige voorraad bij de compagniön zou aldadelijk aan het presente kader verstrekt kunnen worden en hierdoor reeds grootendeels de maatregel zijn ten uitvoer gelegd. Veepest-cordon, September '82. X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 569