DE ZEKERHEIDSRUST EN DE PATROONTREKKER ACIITERLAADGEWEER KLEIN KALIBER. Sedert de algemeene invoering der acliterlaadgeweren is de tijd, benoodigd om na het afgeven van een schot voor een volgend schot gereed te zijn, m. a. w. is de tijd voor het laden van het vuurwapen der Infanterie, aanzienlijk minder geworden. Was het met de vroegere tromplaad ge weren (Brown Bess, zooals dat wapen in Engeland ge noemd wordt) bij goede oefening slechts mogelijk, een viertal gerichte schoten in de minuut af te geven, met een goed achterlaadgeweer kan dit getal zonder veel inspanning tot 12 worden opgevoerd. Die groote verschil wordt uitsluitend veroorzaakt door de versnelde lading; de tijd toch, benoodigd voor het aanleggen en aftrekken, is volkomen dezelfde gebleven. Bij die vroegere tromplaadgeweren werd algemeen een zekerheids- rust aangetroffenzijnde eene inrichting, welke zonder gevaar het marcheoren met geladen geweer toeliet, iets wat bij den aanzienlijken tijd, voor de lading gevorderd, van veel belang was. Werd van die zekerhoidsrust gebruik gemaakt, dan was niet alleen het onwillekeurig afgaan van het schot voorkomen, maar tegelijkertijd de slagveer slechts even gespannen, zoodat die nagenoeg niet te lijden had, terwijl tevens het afvallen van het slaghoedje werd voorkomen. Het spannen van den haan was voldoende, om tot vuren gereed te zijn en vorderde veel minder tijd dan voor de lading benoodigd was. Met het bovenstaande rekening houdende, is het duidelijk, dat de redenen van bestaan voor eene zekerheidsinrichting bij het achterlaad geweer voor een goed deel zijn verdwenen; immers de tijd, benoodigd voor het ontzekeren, verschilt niet noemenswaard met dien voor het laden van het geweer. VAN HET

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 604