EENIGE BESCHOUWINGEN OVER ONZE INDISCHE TACTIEK. De Indische Tactiek is meermalen het onderwerp van gesprek, en daar er nog betrekkelijk weinig over is geschreAren, loopen de gevoe lens nog al uiteen. Eerst wanneer er een polemiek is ontstaan over de verschillende onderdeelen van dit gebied, zal er misschien een deugdelijk werk geboren worden, onder den naam van Indische Tactiek.- Zou de Indische tactiek, als verschillend van de Ëuropeesche recht van bestaan hebben? Ik ben stellig overtuigd, van ja! In hoofdzaak zal zij veel overeenkomst hebben met de Ëuropeesche en daar ik mij schaar aan de zijde van degenen, die wel de gelijk de tactiek op vaste grondslagen, willen gebaseerd zien, zoo stel ik mij voor, dat dezelfde grondslagen voor de Ëuropeesche ook noodig zullen zijn voor de Indische tactiek. Toch zal in de détails het verschil tussch en Indische en Ëuropeesche tactiek zeer groot zijn. Wat in de Ëuropeesche van veel gewicht is b. v. zal in de Indische van minder beteekenis, of wel nog noodzakelijker zijn. Het. geven van weinig bevelen en zich wachten, in de bijzon derheden der .uitvoering te grijpen, is b. v. in Europa een regel van veel gewicht. Yan hoeveel meer gewicht is het echter niet in Inclië, waar het terrein zoo aanmerkelijk varieert en aan den bevel hebber niet zelden geheel onbekend is, om de eenvoudige reden, dat men uit de dikwijls onvolledige kaarten, zoo zij al mochten bestaan, geen zuiver denkbeeld krijgt van zulk een terrein, terwijl men boven dien nergens in Europa, zoo'n afwisseling van verschillende omstandig heden zal aantreffen, als juist hier in Indië. Zoo zal ook de kennis van terrein, waarop men zich onmiddellijk moet kunnen orienteeren, het kiezen van stellingen, het met een oog-

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 622