660 alle landsdienaren, zoo zij, om motieven waarvoor de rechtvaardigheid moet wijken, dient behouden te blijven. Atjeh, 15 October 1882. Een Infanterist. Inbinden van administratieve boeken. Het inbinden van de administratie-boeken en andere compagnies-registers veroorzaakt jaarlijks geen geringe moeite en kosten aan vele compagnies commandanten op de buitenpostenen het opgeleverde werk soms van would be- inbinders is niet altijd bevorderlijk aan de duurzaamheid van die boeken. "Wenschelijk komt het ons daarom voor, ze bij 's Landsdrukkerij te doen inbinden, zoodat ze geheel gereed tot gebruik in de kledingmagazijnen worden ontvangen om van daar, evenals de overige gedrukten, door de zorg van de kwartiermeesters aan de compagnieën te worden verstrekt. Zonder twijfel zijn dan die boeken zeer solide ingebonden; en, het is zeker, met minder kosten dan thans. En die kosten kunnen dan hetgeen billijk is in mindering worden gebracht van de indemniteiten voor schrijfbehoeften. Beiden, het land en de compagnies-commandant, zouden derhalve op deze wijze gebaat zijn. Veepest-cordon, Septr. '82. X. Bourette kardoezen. Het is reeds eenigen tijd geleden, dat in Indië proeven werden genomen met Bourette of kardoeszijde. Die proeven hebben, wat de mobiele artillerie betreft, het resultaat opgeleverd, dat deze stof voor de vervaardiging van kardoezen niet bruikbaar is; Ik acht het niet ondienstig, de aandacht te vestigen op hetgeen aan gaande deze stof voorkomt in de missive van de Commissie voor de invoe ring van nieuw veldmaterieel in Nederland, dd° 17 Maart 1881, N° 162 (Verslagen, rapporten en memoriën, dertiende deel, bladzijde 369). Daarin wordt, als voorstel sub h, gezegd: Aangezien het gebleken is, „dat de bourette der kardoeszakken zeer aan rekken onderhevig is, waarvan „een uitzetting bij de kardoes, hetzij in middellijn, hetzij in lengte „het gevolg is, de kardoeszakken bij het nieuwe veldgeschut van saai „te vervaardigen, dat minder rekbaar is."

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 673