BOEKAANKONDIGING. Nederlandsch-Indisch Leger. Handlei ding voor allen, die belast zijn met het voe ren van correspondentie en het opmaken van requesten, rapporten, klachten, processen- verbaal en marschorders. Met XXVI Bij lagen en Aanhangsel. Uit officieele stukken samengesteld door H. Koppen, 1ste Luit. der Inf. aan de Kon. Mil. Academie. Bre da, Broese Comp.- 1882. De dikwijls besproken schrijfwoede bij het Leger in Oost-Inclië en de vele bepalingen, waarop het voeren der correspondentie was gebaseerd, konden reeds lang beschouwd worden als steenen, waaraan zich menig voorbijganger verwondde. Niet zij, die geblinddoekt den weg kunnen vinden in het doolhof; die, als 't ware, met de pen achter de ooren hun intrede doen in dit tranendalmaar de baar op 't gebied van officieele correspondentie; hij, die een greep in 't wilde moet doen, als hij iets moet produceeren, die baar glimlacht nu en dan als iemand, die (gevoelig) op zijn teenen wordt getrapt, als hij gewezen wordt op deze of gene bepa ling, welke hij vergeten had op te volgen. De Alg. order N° 11 van 1882 heeft o. i. veel goeds gedaan. Het schrijven „met onderwerp" afgeschaft; titulatuur vereenvoudigd; verschil lende orders en bepalingen gecompileerd enz., enz. De lste Luitenant der Infanterie aan de Kon. Mil. Academie H. Koppen heeft het bepaalde bij de Algemeene Order N° 11 van 1882 verduidelijkt en aangevuld met voorschriften omtrent vrijdom van briefportbepalingen en voorschriften op de requesten (A. O. 1878, N° 59), het opmaken van rapporten, klachten, processen-verbaal, de inrichting van marschorders. Daaraan zijn toegevoegd eenige uitgewerkte voorbeelden, zoomede een „Aanhangsel", bevattende een extract uit de formatie van het Leger in N. I. Na het afdrukken zag de Alg. order N° 18 van 1882 het licht, waar door de bepalingen omtrent den vrijdom van briefport vervielen; Schr. nam nu deze Alg. Order op en trok het vermelde omtrent „Vrijdom van briefport" in. Daar waar mogelijk zijn de bronnen vermeld, waaruit is geputiets wat o. i. ook door andere samenstellers moest worden betracht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 676