81 - lectuur voor den minderen militair, dat wij ons onbezwaard achten, om het werk te brengen onder de aandacht van de betrokken militaire com mandanten en officieren-commissarissen. Een paar aanhalingen meer, geput uit den rijken schat van schoone, schitterende voorbeelden van moed, heldhaftigheid, opoffering, zelf verloochening enz., in den jongsten Atjeh-ooAog onder de Nederlandsohe vanen geleverd, waaruit dat van den kapitein ELuijer zoo uitmuntend gekozen werd, zouden overigens de aantrekkelijkheid van het boekske ongetwijfeld aanmerkelijk verhoogd hebben. A. Bij en naai1 het Regiment, Brieven aan mijne kameraden van het Instructie-Batail- lon, vóór hun vertrek naar de Regimenten Infanteriedoor Een Kameraad. Arnhem K. van der Zande, Firma Stenfert Kroese van der Zande. 1882. 146 blz. in 8°. Prijs f 0,75. Ook een heel aardig, ja een zeer goed werkje, hetwelk wij met zulk een klimmende belangstelling doorlazen dat wijop de laatste bladzijde gekomen, ons. niet konden weerhouden om, met een soldatenterm, uit te roepen: „Mooi! jammer dat het reeds afslag is." En géén wonder! Waren wijlen Kempees' raadgevingen aan zijn jon geren broeder, gulden Hollowaij-pillen voor een jong officier," wij aar zelen niet te constateeren, dat Kameraad 's brieven aan zijne collega's, beste Antibilium-pillen voor een jong onderofficier" zijn. Zij gloeien van schoone, edele militaire begrippen, van werkelijk be- hartenswaardige wenken voor den jeugdigen onderofficier. Zij voerden ons terug naar den tijd, waarin ook wij met de katoenen „vijven" op de mouwen in de cliambrée of in de kazemat vertoefden en, daarop te rugziende, erkennen wij gaarne, dat „Kameraad" op en bij de levenszee van zijne jonge vrienden de tonnen, bakens, vuurtorens en kustlichten zeer oordeelkundig heeft uitgezet en geplaatst. Moge aan vele eerstbeginnenden het geluk te beurt vallen, om in hunne onmiddellijke omgeving ook een dergelijken waren kameraad" aan te treffen Voor hen, die dat voorrecht niet smaken, is „Bij en naar het Regi ment" een uitmuntend surrogaat, 6

Indisch Militair Tijdschrift | 1882 | | pagina 94