89 naargelang van omstandigheden, met den dood of met den kruiwa gen (C.W. 95), terwijl zelfs verzetting met woorden tegen die hevelen met laatstgenoemde straf kan worden gecorrigeerd (C.W. 96). Belee- diging van den meerdere of van de wacht kan met arrest, geweldige aangrijping zelfs met den dood gestraft worden (C.W. 99, 100, 102,103.) Behalve gehoorzaamheid, is ook trouw een plicht van den soldaat De trouw van den soldaat aan zijn vaandel moet onwankelbaar zijn. Het vaandel, waaraan hij heeft trouw gezworen, moet hij volgen en tegen een ieder verdedigen. De trouw wordt geschonden door de Desertie. Het Romeinsche recht maakt onderscheid tusschen desertie en „eigenmachtige verwij dering", maar het onderscheid dezer beide delicten werd door de Romeinsche juristen bestreden. Werd op enkele plaatsen in de wet bepaald, dat diegene deserteur is, die langen tijd afwezig geweest zijnde wordt opgevat, terwijl hij Emansor (zooals diegenen genoemd werden, die zich aan eigenmachtige verwijdering schuldig maakten) is, die vrijwillig terugkeert, op andere plaatsen trad de meening op den voorgrond, dat deserteur is, hij, die ontwijkt met het doel niet meer terug te keeren, en Emansor de persoon wordt genoemd, die deze bedoe ling niet heeft. Als het heerschende begrip van het Romeinsche militaire recht is evenwel aan te nemen, dat desertie een verwijdering is, met het doel zich voor immer aan den militairen dienst te onttrekken. Eerste desertie in tijd van vrede werd met militae mutatio (plaatsen in een minder geachte militaire klasse) gestraft, maar iedere verdere desertie, evenals desertie in oorlogstijd, met den dood (vergelijk C.W. 234). Deserteurs, die vrijwillig wederkeerden, werd veelal indult (straf ontheffing) verleend (id. C.W. 137). Zoowel als bij het Romeinsche recht het begrip aangaande desertie bestrijding vond, vinden wij ook in de nieuwere wetboeken verschillende begripsopvattingen van deze misdaad. De Oostenrijksche en Duitsche militaire strafwet begrijpen overeenstemmend onder desertie verwijde ring, met het doel zich voor immer aan den militairen dienst te onttrek ken, terwijl de Fransche en Italiaansche strafwet aan desertie het begrip van afwezigheid gedurende een bepaalden tijd verbinden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 100