98 gen aan de Mamelukken, die ruwsten aller onderdrukkers, hem die taak zou gemakkelijk maken. Hij legde er zich eiken dag meer en meer op toe, om zich met de bevolking te verzoenen, door de zware lasten, welke op haar drukten, te verlichtendoor den meesten eerbied te betoonen voor hunne zeden en hunne vooroordeelen, maar vooral door tot in het buitensporige hunne godsdienstige gevoelens, welke een afgrond tusschen de twee partijen vormden, te streelen. Hij gevoelde wel, dat, ten spijt van zijne pogingen, het verschil in gods dienst een onoverkomelijke slagboom was, en aangezien hij er niet aan kon denken, de Egyptenaren tot het christendom te brengen, zou hij met genoegen gezien hebben, dat zijn geheele leger Mohame- daansch was geworden, ten einde op die wijze den genoemden slagboom op te heffen. Doch het voorbeeld dat generaal Menou in dit opzicht gaf, door tot het Islamisme over te gaan, wekte slechts den lachlust bij het leger en had weinig navolging, want de soldaten hadden, bij gebrek aan godsdienstige overtuiging, het besef van hunne zedelijke meerderheid, waarop zij trotsch waren. Bonaparte had de Oostersche beeldspraak aangenomen; in zijne gesprekken met de Cheiks en de Muphties haalde hij bij elke gele genheid teksten uit den koran aan; hij beroemde zich bij hen, dat hij den Paus vernietigd hadhij deed zijn best, om hunne fatalistische verbeelding te treffen, door zich eene onwederstaanbare kracht toe te schrijven en te doen voorkomen, alsof hij eene goddelijke zending- had, en bestemd was, om het werk van Mohamed te voltooien. Doch al dit streven werd door de tegenpartij doorgrond, die dan ook van dit spel geen dupe was, maar zich slechts liet leiden door de inge boren zucht, om de van ouds bestaande toestanden te behouden, en door den ingeboren haat tegen al wat vreemd was." Blijkt uit dit citaat niet duidelijk, dat Bonaparte al het moge lijke gedaan heeft, om zoogenaamde toenadering te verkrijgen, maar ook te gelijker tijd, dat die wensch niet verwezenlijkt kon worden, voordat de partij van het volk machteloos neerlag en bleef liggen. Wij zullen in een volgend artikel aantoonen, hoe Bonaparte in korten tijd dit doel bereikte. Jean Pierre.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 109