102 Maar hij heeft hen behandeld, zooals men in het daaglijksch leven in discrete menschen bejegent. Men geeft op de gedane vragen antwoorden, waardoor ze hoe langer hoe meer in dwaling komen. Bovendien heeft de generaal zeer behendiglijk van de correspondenten gebruik gemaakt, door zich van hen te bedienen als verspreiders van valsehe berichten, waardoor zijne eigenlijke plannen bedekt bleven. Tot dat doel had hij dan ook een stafofficier aangewezen, die belast was met het maken der verzinsels. 1 och is het kwaad daardoor slechts ten deele weg'genomen De correspondenten kunnen nog altijd stof genoeg vinden voor hunne berichten, waardoor zaken bekend worden, welke in het belang van een der oorlogvoerende partijen geheim hadden moeten blijven. Daarom komt het wenschelijk voor, de correspondenten bepaaldelijk te weren; en, wat in sommige omstandigheden nog meer afdoende is, aan de pers te verbieden, om over den in vollen gang zijnden krijg iets anders te berichten dan officieel vermeld wordt. Is eenmaal de oorlog ton einde, laat dan den teugel los, laat dan geoordeeld en veroordeeld worden zooveel als de Koningin der Aarde, die tusschen twee haakjes hoogst indiscreet is, verlangt. Tegen dit beginsel, dat lang niet nieuw is, werd herhaaldelijk gestreden, en zal, zoolang er een pers bestaat, stellig nog vaak met kracht gestreden worden. Wat is natuurlijker? Is het niet even natuurlijk als het protest van iemand, die „portie" heeft, doch tijdelijk op half-eten wordt gesteld? Twee zeer ongunstige bepalingen voor de Cavalerie-officieren. I. In de Orders voor de Cavalerie komt de volgende bepaling voor Order N°. 2 van 1871, punt 4: Indien een in de controle opgenomen officierspaard is gestorven, afge maakt, voor den vijand gedood of vermist, of indien fiat is bekomen tot roija uit de controle, tengevolge van afkeuring, moet de betrokken offi cier, wanneer hij zich niet op andere wijze van een ander bruikbaar

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 113