103 dienstpaard voorzien heeft, op den lst«' der tweede daaropvolgende maand aan den plaatselijken korpscommandant aanvraag doen ter vervanging van het verloren paard. Bezit die officier geen ander paard, dan kan hij eene keuze doen als suh I aangegevenin andere gevallen alleen uit de onaf gerichte paarden. Na de reorganisatie der cavalerie en de reductie tot vier veld-eskadrons en een depot-eskadron, bevinden zich alle onafgerichte paarden te Salatiga. Ieder cavalerie-officier, die dus een onafgericht paard moet aanvragen, moet daartoe eene keuze doen te Salatiga, terwijl hij dikwijls zelf niet aldaar in garnizoen is. Aan een zij nor kennissen te Salatiga moet hij nu verzoeken eene keuze voor hem te doen; iets wat voor eerstgenoemden zeker geen aangenaam, maar wel een ondankbaar baantje is; want hoewel deze kennis, volgens zijn beste weten, het beste paard aanbeveelt, zou dit misschien niet de keuze van den ander zijn geweest. Wanneer nu een cavalerie-officier uit Nederland, aankomt en dadelijk te Batavia, Soerabaija of Atjeli wordt geplaatst, zou hij binnen drie maan den eene keuze moeten doen uit de onafgerichte paarden te Salatiga. Het is evenwel mogelijk, dat hij geen der daar in garnizoen zijnde offi cieren kent. Wat moet hij nu doen? Ik geloof dat geen order daarin voorziet. Zou het ook mogelijk zijn, dat, op welke wijze dan ook, den plaatse lijken cavalerie-commandant te Salatiga officieel verzocht werd, "n oor dien pas gekomen officier een paard uit te zoeken, terwijl aan Z. H. E. G. werd opgegeven, lengte en zwaarte van dien officier. Volgens mijne meening kunnen nu ook vervallen in punt 1, order 2 van 1871, regel 6 van boven, de woorden: afgerichte of nagenoeg afge richte en, in punt 2 van dezelfde order, regel 4 van boven, de woorden: in hun garnizoen. Dit voor zoover de wijze van aanschaffing betreft. Nu evenwel nog een enkel woord over het financieel nadeel, aan die bepaling verbonden, voor officieren der cavalerie buiten Salatiga. De officieren moeten zelf de transportkosten betalen van Salatiga naai de plaats hunner bestemming', wanneer hun van eerstgenoemde plaats een remonte-paard is toegestaan. Weinigen zullen er misschien wel eens over gedacht hebben, hoeveel geld daarmede gemoeid is. Zelf te Soerabaija zijnde, zal ik de onkosten van Salatiga naar Soerabaija opgeven, om reden dit de kleinste overzeesche reis is van Salatiga naar eenig ander cavalerie-garnizoen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 114