107 Het vizier van liet Zwitsersch repeteergeweer. Een groot voordeel van dit onlangs door den Heer Schmidt in Bern uitgevonden vizier is, dat het zooveel langere voetstuk de vizierklep so- lieder beveiligt en voorts dat het vlug en nauwkeurig stellen der klep zoo veel minder moeielijk gaat, nu de nummers der honderdtallen niet zoo dicht bij elkander staan. Het doet ons leed, door bezwaren van technischeu aard verhinderd te worden, hier eene teekening van dit vizier te doen volgen. Uitbreiding van het kader officieren en dat bij het Binnenlandscli Bestuur. Wanneer men de in het jaar 1853 gearresteerde Legerformatie met de tegenwoordige vergelijkt, dan is het organiek aantal officieren niet noe menswaard vermeerderd. Geheel anders is dit met het aantal resi denten assistent-residentensecretarissencommiezencontroleurs en adspirant-controleurs, wier aantal b. v. op Sumatra (Atjeh niet medegere- kend) van 92 tot 138 gestegen is in het tijdvak 1844 1881. Zoodanige ongelijkheid van bedeeling is alleen te bereiken door het te Atjeh gevolgde stelsel, om de militaire bezetting voor verreweg het groot ste deel sedert tal van jaren uit de troepen te detacheeren, die volgens de legerformatie bepaaldelijk tot verdediging van Java en Sumatra's Westkust zijn aangewezen. Voor de zooveelste maal is ook dit jaar weder aan den Minister van Koloniën door de Commissie van rapporteurs over de Koloniale begrooting gevraagd, of uitbreiding van het Leger niet als urgent moet aangemerkt worden; of thans die vraag het Leger ten bate zal komenwij gelooven het niet. De Ministers van Koloniën, zoomede de Gouverneurs-Generaal, die in de laatste jaren den scepter zwaaiden, leden over het algemeen bijzonder weinig aan vooringenomenheid met het Leger, wanneer het niet om vleien de woorden, doch om daden te doen was. Kameraadschap van de zijde der officieren van het Nederlandsche Leger. Toen eenige jaren geleden de Indische officieren in een onverdiend on gunstig daglicht werden gesteld, nam in hetzelfde Duitsche tijdschrift de kapitein der Nederlandsche infanterie Van Tuerenhout voor ons den hand schoen op, terwijl eenigen tijd daarna, ten jare 1880, de kapitein van den

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 118