110 gaarne voor rekening van den Auteur laten. „L'autoritézoo schrijft hij, „des Hollandais, un instant menacee par la guerre d'Atchin, qui a „deraande de si lourds sacrifices en hommes et en argent, est maintenant raffermie et même étendue. Aujourd'hui les Hollandais occupent autour de Kotta-Radja, (fort bdti „dans le Kraton) un certain nombre de postes avancés a 1' aide des „quels ils tiennent en respect des populations hostiles, il est vrai, „mais dont la resistance ne se signale plus que par quelques faits „isolés qui ne sont pas de nature a inspirer des inquietudes. Van den Legercommandant voorts wordt gezegd, „que les rapports de „service entre le Gouverneur-General et lui sont regies par une „Instruc tion pour le commandant de 1' armee,un document, qui n' a pas été „insere au Journal officiel et serait tenu fort en secret, s' il faut en croire „une revue militaire publiée a Batavia, qui a tort ou a raison „demande un peu plus de lumière." Het opstel eindigt voorshands met een „A suivre." Hygiëne voor marcheerende troepen lij het Fransche Leger De veldflesch vullen met slappe koffie, die voor den besten drank op marsch moet worden gehoudeneen weinig jenever bij het water in de veldflesch gegoten, is mede aan te bevelen. Zoomin mogelijk drinken en nimmer meer dan strikt noodig is, om den dorst te lesschen, dewijl te veel water in de maag verslappend op het lichaam werkt. De behoefte tot drinken temperen, wanneer dorst- lijden te voorzien is, door den man te verbieden te zingen en te praten. Door namelijk den mond dikwerf geopend te houden, stroomt de veel tijds met stof bezwangerde warme lucht tegen tong en keel aan, waar door de dorst wordt opgewekt. Is een gevecht te voorzien, het gebruik van alcohol, zoomede het nuttigen van veel spijs tegengaan, paree que, zoo zegt Emerij Debrousse, une blessure ou une operation pourrait mal s'accomoder de l'ingestion de l'alcool et d'une nourriture trop copieuse. De voeten doen insmeren met vet, een weinig olie, zeep of wel alcohol, doch daarbij eischen, dat de voeten met water gereinigd worden, zoodra Wij cursiveeren. Blijkbaar is de Schrjjver nimmer in Atjeli geweest. (V) Dl' slaat op nummer 8, jaargang 1881, van liet Indisch Militair Tijdschrift, blz. 132 158.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 121