lil de troep op zijne bestemming aangekomen is. Met opzicht tot het insmeren der voeten met een weinig alcohol, zegt Morache, que ce procédé sera rarement mis en usage par les simples soldats, paree qu'ils préfèrent toujours, réserver leur faible ration d'eau de vie pour l'usage interne. Bij het „blaren loopen" aan de voeten, moeten ze door een naald of speld worden doorgestoken en daarna met de hand een weinig worden uitgedrukt. Er een sajetten draad in te laten blijven, zooals ten onrechte veel soldaten doen, moet worden afgekeurd, omdat er dan wellicht verzwering bijkomt. Over het misbruik malmi van alcoholischen drank in de verschillende legers. De schrijver van het over bovenstaand onderwerp handelend werk is de Belgische officier van gezondheid A. Jansen, die, te oordeelen naar de talrijke geschriften van zijne hand, als het ware zijn gansche leven wijdt aan het bestrijden van het alcohol verbruik, die voorname bron van ziekten, ellende en misdaden. Aan zijnen arbeid is menige eurieuse bijzonderheid te ontleenen, die tot overweging stemt, om tegen de dronkenschap in het leger nieuwe repressieve voorschriften in het leven te roepen. Yeel geeft de schrijver op van de goede werking van het boetestelsel in het Engelsche leger, waar men de dronkenschap straft met eene boete, varieerende tusschen een shilling en een pond sterling en waardoor ge middeld 's jaars 2 tonnen gouds (425,000 francs) vrij vallen ter uitdeeling aan de militairen, die niet wegens dronkenschap of andere berispelijke handelingen gestraft behoefden te worden. In het Fransche leger geldt evenals bij het Indische de bepaling, dat de dronkenschap nimmer als eene verzachtende omstandigheid mag bijgebracht worden, terwijl reeds spoedig bij de Franschen wordt over gegaan tot het c. q. afnemen van medailles als anderszins, „paree qu'une „décoration, zoo luidt het voorschrift, „ne peut rester sur la poitrine d'un „homme, qui se dégrade par des habitudes d'ivrognerie." In het Belgische leger verscheen ten jare 1862 de zeer strenge leger order,' dat „tout militaire qui aura été vu en état d'ivresse, en quelque „circonstance que ce soit, sans même commettre de désordre, serait „privé du port de l'arme hors de service pendant un temps indéterminé" en dat alleen het Departement van Oorlog voor ieder gestrafte de straf mocht opheffen. Gold het een onderofficier, dan mocht de straf niet langer dan 3 maanden duren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 122