112 Gedurende dien tijd diende "de onderofficier als soldaat, en werd hij daarop voor onbepaalden tijd gedegradeerd, wanneer hij in 3 maanden tijas geene afdoende bewijzen van beterschap geleverd had. Voorde kor poraals en soldaten duurde het verbod, om de wapenen te dragen, min stens 6 maanden. Deze strenge order werd twee jaar later een weinig verzacht door te bepalen, dat tot de oplegging van de omschreven straf eerst zou worden overgegaan bij herhaalde dronkenschap. Thans echter ijvert de doctor Jansen voor de wederinvoering der wet van 1862 en wil hij bovendien: 1°. aan een wegens dronkenschap gestraft militair voor een bepaalden tijd iedere gunst weigeren; 2°. in de chambrées de namen der wegens dronkenschap gestraften afficheeren en afbeeldingen ophangen van de verwoestingen, die de al cohol in het menschelijk lichaam teweegbrengt; 3°. van tijd tot tijd door een officier lezingen of voordrachten doen houden over de gevaren van dé dronkenschap en 4°. gestreng het verkoop van jenever doen tegengaan, niet alleen in de kazernes, doch ook in kampen, op oefenings- en op manoeuvreer-terreinen. De schrijver teekent nog aan, dat het gebruik van alcoholische dranken op eene nuchtere maag dubbel kwaad doet; eene hebbelijkheid ook van sommige Europeesche soldaten in het Indische Leger, die men na de reveille de eerste schreden naar de cantine ziet richten, hetwelk zou zijn te be teugelen door de cantines niet zoo bijster vroeg in den morgenstond open te stellen. Eene zelfde bewering, als die van doctor Jansen, vonden wij in den „Guide Medical de l'officier détaché" van den Franschen officier van ge zondheid dr. Marmonier, namelijk: „que l'eau de vie pure, surtout le „matin a jeun, est d'un usage pernicieux et dispose aux maladies les „plus funestes. 6 November 1882.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 123