134 Hard zou het zijn voor de betrokkenen, het Koninklijk Besluit van 1877 en allo andere besluiten, waarbij ancienneteitdan wel een hoogere rang, werd toegekend aan eervol ontslagen en op nieuw benoemde officieren, in te trekken; dat het onwaardig zou zijn kunnen wij niet beamen, evenmin als dat daardoor een onhoudbare toestand zou worden in het leven geroepen. Het aantal dergenen, wier belangen zijn geschaad, overtreft verre dat van hen, die door terugplaatsing op hunne wettige plaats minder schoone vooruitzichten op bevordering zouden krijgen dan ze nu hebben, ien koste van het meerendeel hunner kameraden. N. N. moge letterlijk lezen of niet, in artikel 9 van het Koninklijk Besluit van 24 November 1859 staat alleen „overplaatsingen van het Nederlandsche Leger bij het Indische." Toch bestaat er een groot onderscheid tussclien de positie der van het West-Indische en Afrikaansche Leger overgeplaatste officieren, die nooit ontslag vroegen, en de van de Marine afkomstige en opnieuw benoemde officieren, die door het vrijwillig verzochte eervol ontslag uit Z>'. Ms. zee dienst, hun rang van officier, en daarmede alle aan dien rang verbonden voorrechten verloren. Yelen hunner dwaalden, wellicht verkeerdelijk ingelicht; voor hen is dat te betreuren. Wordt echter geen uitvoering gegeven aan het votum der Tweede Kamer, dan zouden niet de dwalers, doch de overige [niet van de Marine afkomstige] officieren slachtoffers blijven van de dwaling. Wij willen N. N. 's opstel niet letterlijk lezen; wij zouden dan o. nr. vinden, dat N. N. de wettigheid der verordening van 1859 bestrijdt, zelfs al zou artikel 9 dier verordening geen inbreuk maken op de door hem aan de 2C alinea van artikel 42 R. R. toegeschreven bedoelingverder, dat het volgens N. N., die de inzichten der Tweede Kamer onder- werpelijk verkeerd noemt, onr wraak zou schreeuwen als Kits van Heij- ningen c. s. alléén [en niet velen meerslachtoffers zouden worden dier verkeerde inzichten. Wij nemen liever de bedoeling en onderschrijven, dat de billijkheid meebrengt, niet alleen K. v. H. c. s., maar alle met behoud van ancien neteit benoemde gewezen zeeofficieren, die onwettig verkregen ancienneteit te ontnemen. Bataviadon 25sten December 1882. A Z.

Indisch Militair Tijdschrift | 1883 | | pagina 145